Ile zarabia architekt w Niemczech? Pensje architektów na Zachodzie

Ile zarabia architekt w Niemczech? Czy praca w tym prestiżowym zawodzie wiąże się za naszą zachodnią granicą z wysokimi apanażami? Przekonaj się, jakie są zarobki niemieckich architektów.

Ile zarabia architekt w Niemczech? Zobacz, czy zarobki przedstawicieli tej profesji na Zachód od Odry są znacząco odmienne od tych w Polsce, poznaj najważniejsze informacje na temat pensji niemieckich architektów. Przedstawiamy wszystkie kluczowe dane na temat finansów związanych z tym właśnie zawodem.

Ile zarabia architekt w Niemczech – podstawowe informacje

Powiedzmy wprost – zarobki architektów w Niemczech są doprawdy imponujące. Szczególnie jeżeli dokonamy ich przeliczenia na polską walutę. Architekt to prestiżowy zawód, tak w Polsce jak i w krajach Zachodu. Tym samym wiąże się z naprawdę dobrym uposażeniem. Ile zarabia architekt w Niemczech? Przedstawiciele tej profesji mogą liczyć na miesięczne dochody wynoszące równowartość dwudziestu sześciu tysięcy złotych. Mówimy tu o kwocie brutto czyli jeszcze przed potrąceniem podatków. Jednak pomimo tego faktu trzeba przyznać, że jest to bardzo wysoka pensja.

Ile zarabia architekt w Niemczech, a ile w innych krajach?

Warto spojrzeć nie tylko na suchą liczbę związaną z zarobkami niemieckich architektów ale także na porównanie tychże zarobków do ich odpowiedników w innych krajach. Spójrzmy na inne przykłady z Europy Zachodniej. Architekt pracujący w Wielkiej Brytanii może liczyć na pensję wynoszącą równowartość około dwudziestu tysięcy złotych, czyli znacząco mniejszą niż w Niemczech. Nieco mniej zarabia się także w Holandii, a pensje minimalnie wyższe niż w Niemczech (o równowartość 500 złotych) otrzymują architekci w Danii.

Ile zarabia architekt w Niemczech, a ile w Polsce?

Rzecz jasna dla polskiego specjalisty najbardziej istotne jest porównanie zarobków niemieckich architektów z polskimi. Jak nietrudno się domyślić, zestawienie, ile zarabiają architekci w Niemczech, a i ile w Polsce, nie wypada dobrze, gdy mowa o specjalistach znad Wisły. W Polsce średnia płaca w tej branży to jedynie 2700 zł na rękę. Tym samym polscy architekci legitymują się zarobkami niemal dziesięciokrotnie mniejszymi niż ci pracujący za Odrą.

Dodaj komentarz