Ile zarabia architekt? Poznaj zarobki architekta w Polsce w zależności od specjalizacji

Ile zarabia architekt?Nie bez powodu ten zawód uchodzi za jeden z najlepiej płatnych. Wymaga jednak również bardzo dobrego wykształcenia.Ile zarabia architekt budowlany, a ile osoba zajmująca się wnętrzami?

Wymagające studia, a potem bardzo odpowiedzialna praca muszą wiązać się z wyższymi zarobkami. Ile zarabia architekt, który zna się na swojej pracy? Poznaj średnią płacę w Polsce i za granicą. Wybierz odpowiedzialnie ścieżkę swojego kształcenia, aby móc robić to, co lubisz, jednocześnie dobrze zarabiając. Dowiedz się, czy przypadkiem nie płacą ci zbyt mało. Zorientuj się, ile zarabia architekt krajobrazu i wybierz specjalizację, w której będziesz się realizował.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Według Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń, pracując w tym zawodzie zarobisz ok. 4500-6850 zł brutto. Ile zarabia architekt średnio? Mediana wynosi 5620 zł. Nie są to więc najwyższe stawki rynkowe. Na przykład, w zawodzie programisty mediana to aż 7780 zł! 

Jednak należy zwrócić uwagę na to, że architektów jest po prostu zdecydowanie więcej na rynku. Na dodatek, średnia jest obniżana przede wszystkim przez młodych adeptów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie. Z tego powodu osoba bardziej doświadczona może liczyć na zdecydowanie wyższą wypłatę. Zarobki doświadczonego architekta mogą być naprawdę wysokie!

Zarobki architekta zależne od stażu pracy

We właściwie każdym zawodzie dłuższy staż oznacza wyższą wypłatę. Zarobki architekta są jednak jeszcze ściślej związane z tą regułą. Należy zauważyć, że jest to naprawdę odpowiedzialny zawód. Źle skonstruowany projekt może doprowadzić nawet do śmierci tysięcy osób. 

Osoba z małym stażem będzie zarabiała w przedziale 3600-5400 zł. Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń podają jednak, że starsi specjaliści mają wypłaty wahające się pomiędzy 5200 zł a 10 300 zł. Z kolei ok. 25% z nich zarabia więcej niż podana górna stawka, dlatego ta granica jest naprawdę płynna.

Ile zarabia architekt rozchwytywany na rynku? Czasem nawet powyżej 15 000 zł na miesiąc!

Architekt wnętrz – zarobki w Polsce

Osoba zajmująca się wystrojem wnętrz sprawia, że mieszkania nabierają odpowiednich kolorów i przyjemnego klimatu. Jest to jednak praca nieco mniej odpowiedzialna niż stawianie całych budynków. Nie powinno więc dziwić, że średnia płaca w tym przypadku jest nieco niższa.

Zarobki architekta wnętrz mieszczą się w przedziale 3700-6300 zł brutto. Mediana w tym przypadku wynosi ok. 4900 zł, czyli o prawie tysiąc złotych mniej niż w przypadku średniej ogólnie.

Ile zarabia architekt, który jest szczególnie ceniony? Tu należy zauważyć, że górnej granicy nie ma. Kwota ta może być naprawdę bardzo wysoka.

Praca dla architekta krajobrazu a zarobki Polsce

Zarówno prywatny ogród, jak i przestrzeń publiczna mogą wyglądać wspaniale. By jednak tak było, należy wybrać usługi profesjonalisty. Ile zarabia architekt krajobrazu? Nie da się ukryć, że średnia w tym przypadku jest jeszcze niższa niż u architekta wnętrz. Dlatego wybierz tę ścieżkę kariery tylko wtedy, gdy tworzenie kompozycji na zewnątrz naprawdę jest twoją pasją! To, ile zarabia architekt o takiej specjalności, jest szacowane na kwotę ok. 3700 zł.

Ile zarabia architekt budowlany? Poznaj płace

Nie da się ukryć, że to architekt budowlany jest jednym z najbardziej opłacalnych zawodów. Zarobki architekta, który zajmuje się tym aspektem projektowania przestrzeni, są zdecydowanie wyższe niż w przypadku projektanta wnętrz czy krajobrazu. Mediana wypłat takich osób wynosi ok. 6200 zł brutto. 

Oczywiście, jak w każdym przypadku, tak i w tym górna granica nie istnieje. Ci najbardziej rozchwytywani specjaliści mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. To, ile zarabia architekt w dużej mierze zależy od tego, jak dużo chce zapłacić mu klient. Osoby popularne i znane ze swoich projektów mogą mieć naprawdę wysokie wypłaty.

Ile zarabia architekt w innych krajach?

Niestety, gdy spojrzy się na sytuację na Zachodzie, to zarobki architektów w Polsce wydają się bardzo niskie. Na przykład w USA w 2019 roku średnią płacą było prawie 81000 $ rocznie, co daje obecnie ok. 300000 złotych. To prawie 4,5 razy więcej! 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że koszty życia w innych krajach również są wyższe, dlatego takie porównanie niekoniecznie ma sens. Nie ulega wątpliwości, że utalentowany architekt na pewno zostanie chętnie przyjęty w krajach zachodnich. Musi tylko znać wymogi, które poza granicami Polski są często inne. Będzie to wymagało dodatkowej nauki.

Architekci – czy zarobki są adekwatne do odpowiedzialności?

Choć nie jest to taka profesja jak na przykład lekarz, która bezpośrednio wpływa na ludzkie zdrowie, to i tak na architekcie spożywa naprawdę duża odpowiedzialność. Nawet osoba, która projektuje wygląd przestrzeni miejskiej, może mieć znaczny wpływ na samopoczucie ludzi. Zarobki architektów często są niskie w stosunku do tego, jak ważna jest ich praca. W końcu odpowiednio zaprojektowany chodnik pomaga w codziennym funkcjonowaniu nie tylko zdrowych ludzi, ale także np. osób z niepełnosprawnościami czy też matek bądź babć, które wychodzą na spacer z ciężkim wózkiem.

Architekci – zarobki najlepszych na świecie

Ile zarabia architekt z pierwszych stron gazet? To milionerzy, którzy stworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Jedną z takich osób jest Norman Foster. Szacuje się, że stan konta tego najbogatszego z architektów, który dorobił się fortuny właśnie na swojej pracy, wynosi ok. 240 mln. $. Daleko za nim, ze 100 mln $ na koncie, jest Frank Gehry, a trzecie miejsce w 2016 roku zajęła architektka Zaha Hadid z 95 mln $.

Ile zarabia architekt? Podsumowanie

Architekt może zarabiać więc naprawdę niewiele, jednak to bez wątpienia potrzebny zawód, w którym ci najlepsi są w stanie prowadzić prężnie działające biznesy. Ciężka praca popłaca także w tym przypadku. Jeśli projektowanie jest twoją pasją to bez wątpienia uda ci się znaleźć swoje miejsce właśnie w tym zawodzie!

Dodaj komentarz