Ile zarabia niania? Od czego zależy wysokość pensji opiekunki dziecięcej?

Ile zarabia niania? Jej pensja zależy głównie od regionu kraju. Najwięcej zarabiają opiekunki w dużych miastach, a najmniej na terenach wiejskich. Dlaczego tak jest? O jakich kwotach piszemy? Przeczytaj!

Wielu pracujących młodych rodziców ma problem z zapewnieniem opieki dla swoich dzieci. Żłobki państwowe są przepełnione. Placówki prywatne żądają wysokich opłat, a w mniejszych miastach i na wsi prywatnych żłobków brakuje. Gdy nie ma dyspozycyjnej babci, pozostaje tylko wynajem opiekunki do dzieci. Jaki to jest koszt dla rodziny? Ile zarabia niania? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Niania, żłobek czy babcia?

Babcie, które mają czas, siłę i ochotę na to, by przez 5 dni tygodniu opiekować się wnuczętami, są dla młodych rodziców bardzo pomocne. Ale co, gdy babcia jeszcze pracuje lub mieszka daleko? Brakuje jej siły albo po prostu ma inny pomysł na spędzanie czasu na emeryturze? Na szczęście samorządy gminne budują coraz więcej żłobków, nawet na terenach wiejskich. Problemem jest jednak brak miejsc w państwowych żłobkach i przedszkolach w dużych miastach i wysokie opłaty w placówkach prywatnych. Rozwiązaniem tych kłopotów może być wynajęcie niani.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia opiekunki dziecięcej?

To, ile zarabia niania, zależy od:

  • miejsca zatrudnienia – najmniej zarabiają nianie na terenach wiejskich, a najwięcej w dużych miastach;
  •  doświadczenia i referencji – rodzice skłonni są więcej zapłacić zaufanej opiekunce, poleconej przez znajomych;
  • podejścia do dzieci i umiejętności pedagogicznych;
  • zakresu obowiązków – niektóre nianie zajmują się oprócz opieki przygotowaniem posiłków dla dziecka i prasowaniem jego ubrań, a inne zgadzają się na część obowiązków pomocy domowej.

Ile zarabia niania?

W regionach, gdzie brakuje dużych zakładów pracy, nianie otrzymują najniższe krajowe wynagrodzenie, a często nawet mniej. Z reguły pracują bez umowy, a mimo to koszt wynajęcia niani to spory wydatek w budżecie rodziny na dorobku. Inaczej jest w dużych miastach, gdzie z reguły zarabia się więcej i wyższe są koszty utrzymania się. Tam nianie otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2,5–3 tys. złotych na rękę i zazwyczaj pracują legalnie. Najlepsze z nich zarabiają jeszcze więcej.

Wiesz już, ile zarabia niania. Czy praca niani ma przyszłość? Czy można się utrzymać z tej pracy? Tak, pod warunkiem, że niania angażuje się w rozwój intelektualny dziecka i znajdzie rodzinę, która będzie w stanie jej za to zapłacić.

Dodaj komentarz