Ile zarabia barista w kawiarni? Jak wygląda praca baristy i jakich zarobków oczekiwać?

Uśmiech na twarzy baristy jest obowiązkowy – w końcu to nie tylko kawa sprawia, że ludzie kochają kawiarnie, ale także klimat, który tworzą pracownicy. Ile zarabia barista?

Barista nie boi się eksperymentować z nowymi przepisami, ale żeby dojść do tego poziomu, musi najpierw zdobyć podstawową wiedzę o kawie. W tej pracy konieczna jest umiejętność obsługi różnego rodzaju sprzętu (młynki, ekspresy, spieniacze). Niezwykle istotny jest dobór ziaren, ich prawidłowe zmielenie, parzenie w różnych warunkach i temperaturach. Wszystko po to, żeby wydobyć niepowtarzalny aromat z ziaren.

Ile zarabia barista? Cechy dobrego baristy

Ta praca albo zaczyna się od pasji do kawy, albo na niej kończy. Barista, który zaczyna od parzenia kawy, siłą rzeczy musi poznać tajniki jej przygotowania. Sięga w tę wiedzę coraz głębiej (ziarna, ich pochodzenie, smaki i aromaty). Wszystko, żeby ostatecznie w filiżance pojawił się napar, którym zachwyci się klient.

Baristę spotkamy w każdej kawiarni. Od jego wiedzy, umiejętności i kontaktu z klientami zależy, czy będzie mistrzem w swoim fachu, czy zwykłym sprzedawcą kawy. Od tego zależy również to, ile zarabia barista.

W tym zawodzie cenna jest nienaganna prezencja i znajomość języka obcego, która sprzyja swobodnej komunikacji z klientami. Sprawdź, jakich jeszcze umiejętności zależą zarobki w pracy jako barista.

Zarobki baristy. Jak zostać znawcą kawy?

Można zacząć od pracy w kawiarni i stopniowo uczyć się potrzebnych kompetencji poprzez obserwację i doświadczenie. Na rynku dostępne są mniej lub bardziej rozbudowane kursy dla baristów, które uczą podstaw tego zawodu. Ta wiedza ułatwi pracę i da szansę na lepsze zarobki.

Dla tych, którym podstawowe informacje już nie wystarczają, zostają blogi z fachowymi informacjami. Inspiracją mogą być filmiki na YouTube uczące trików parzenia i artystycznego dekorowania oraz uczestnictwo w branżowych wydarzeniach i targach.

Przyda się także zwykła wiedza na temat pracy w lokalu gastronomicznym. Konieczne będą też badania (książeczka sanepidowska).

Ile zarabia barista? Praca w zawodzie baristy – gdzie szukać pracy?

Oczywiście to zależy od kawiarni, jej prestiżu i lokalizacji. Średnio barista może uzyskać wypłatę w kwocie 3370 zł brutto. Nie jest to wysoka stawka, jednak większość z nich traktuje tę pracę jako hobby lub jest ona tymczasowa. Warto wspomnieć, że barista znajdzie zatrudnienie nie tylko w kawiarniach czy restauracjach. Profesjonalista w tym zawodzie może również zatrudniać się na imprezach, na których będzie przyrządzać i podawać gościom idealnie przyrządzoną kawę.

To, ile zarabia barista, zależy często od tego, jak sam traktuje to zajęcie i jak duże jest jego zaangażowanie. Może to być zarówno podstawowe źródło dochodu, jak i praca dorywcza.

Dodaj komentarz