Ile zarabia adwokat w Polsce? Branża prawnicza pod lupą

Ile zarabia adwokat, sędzia, radca prawny czy prokurator? Odpowiedź na to pytanie ciekawi wiele osób. Wbrew pozorom nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Zawód prawnika już od dłuższego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością. Około 15 tysięcy osób każdego roku próbuje dostać się na studia prawnicze. Mimo tego, że nie należą one do najprostszych, to w większości wypadków ich ukończenie jest opłacalne. Pozwalają na znalezienie dobrej pracy, a zarobki adwokata czy prawnika nie należą do najniższych. W rzeczywistości jednak temat stawek owiany jest tajemnicą, dlatego mało kto dokładnie wie, ile zarabia adwokat, prokurator lub radca prawny. Czy zarobki prawników różnią się znacząco i są zależne od specjalizacji? Jak wyglądają konkretne kwoty? Sprawdź sam!

Zarobki prawnika – jak to wygląda?

ile zarabia prawnik - ile zarabia adwokat

Jeszcze zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, ile zarabia adwokat, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat samego zawodu. Na początku warto zaznaczyć, że stawki adwokatów, prokuratorów czy sędziów nie są najniższe w skali kraju. Prawda jest jednak taka, że na tle innych państw wypadają one naprawdę mizernie. Jak wyglądają konkretne kwoty? Oto zestawienie, ile zarabia:

  • asystent prawny – około 5000 zł brutto;
  • młodszy prawnik – około 6000 zł brutto;
  • prawnik wewnętrzny – około 13000 zł brutto;
  • pracownik kancelarii – około 15000 zł brutto;
  • starszy prawnik – około 25000 zł brutto.

Stawki te wyglądają naprawdę nieźle, jednak w rzeczywistości są one zróżnicowane w każdej specjalizacji. Wiele zależy od tego, czy dana osoba pracuje na etacie, czy na własny rachunek. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, dlatego na największe zarobki mogą liczyć mieszkańcy dużych miast. 

Ile zarabia radca prawny?

Zanim dowiesz się, ile zarabia adwokat, spójrz jeszcze na przychody radcy prawnego. Na początek trzeba zaznaczyć, że osoba ta musi ukończyć aplikację radcowską. Jej zadaniem jest udzielanie wszelkiego rodzaju pomocy prawnej, na przykład sporządzanie pism urzędowych lub sądowych, oferowanie porad prawnych lub reprezentowanie klientów. Na tym nie koniec – radca prawny może również wydawać opinie prawne, również odnoszące się do umów. 

Jak wyglądają jego zarobki? Mediana wynosi 8760 zł brutto. W Polsce nie brakuje radców prawnych, których wynagrodzenie przekracza granicę 12000 złotych.

ile zarabia prawnik - zarobki adwokata

Adwokat – ile zarabia?

To, ile zarabia adwokat, zależy również od jego specjalizacji. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy prawnej zarówno firmom, jak i klientom indywidualnym. Ma on możliwość reprezentowania swoich klientów przed urzędem lub sądem. Może wydawać opinie prawne. Wielu adwokatów prowadzi swoją własną kancelarię. 

Ile zarabia adwokat? Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą 5824 zł brutto. Jest to jednak wynagrodzenie adwokata, który pracuje na etacie. Osoby, które prowadzą własne kancelarie, mogą liczyć na zarobki rzędu nawet 50 000 zł. Warto zaznaczyć, że mimo tego, że na rynku pracy co roku pojawia się około 5 tysięcy nowych adwokatów, to zapotrzebowanie na takie osoby w dalszym ciągu jest bardzo duże.

Jak wyglądają zarobki prokuratora?

Osobą, która zwykle ma do czynienia z adwokatami na sali sądowej, jest prokurator. Czy to, ile zarabia adwokat, przekłada się na zarobki również tego specjalisty? 

Prokurator to osoba odpowiedzialna za ściganie przestępców. Jego obowiązkiem jest wniesienie oskarżenia do sądu, jeśli zajdzie taka konieczność. Działania, którymi się zajmuje, to między innymi przesłuchiwanie świadków, kontrolowanie śledztwa czy udowadnianie winy danego sprawcy przed samym sędzią. 

Stawki adwokatów już znasz, a jak wyglądają one w przypadku prokuratura? Osoby pracujące w prokuratorze rejonowej otrzymają wynagrodzenie rzędu 7500 zł. Na większe zarobki mogą liczyć ci, którzy wykonują działania w instytucji okręgowej. Z kolei najwyższe pensje otrzymują prokuratorzy generalni – 15 000 do 20 000 złotych. 

Na jakie pieniądze może liczyć sędzia?

Wiesz już, ile zarabia adwokat – a jaka jest pensja sędziego? Jego odpowiedzialność jest ogromna, bo to w jego rękach leży wymierzanie sprawiedliwości. Decyzja sędziego może zostać podważona tylko i wyłącznie przez kogoś, kto ma wyższą posadę. 

Pensja sędziego zaczyna się od kwoty 9000 zł i sięga 12 000 zł. Dodatkowo, może on liczyć na wiele różnych dodatków. Po 6 latach pracy jego wynagrodzenie wzrośnie o 5%, a następnie z każdym rokiem pensja będzie zwiększała się co 1%, aż do osiągnięcia granicy 20%. Na tym nie koniec, bo po 20 latach pracy sędzia otrzyma nagrodę w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego. Po kolejnych 5 latach będzie ona wyższa o 50%, a po następnych – aż o 100%.Poznałeś już pensje, które otrzymują radca prawny, prokurator, sędzia czy adwokat. Zarobki te wahają się w zależności od charakteru i miejsca pracy. Dodatkowo to, ile zarabia adwokat, jest zależne również od jego specjalizacji czy sposobu zatrudnienia.

Dodaj komentarz