Ile zarabia biotechnolog i czym się zajmuje?

Biotechnologia jest nauką zajmującą się poszukiwanie praktycznych zastosowań dla procesów biologicznych. Absolwenci tego kierunku studiów mogą liczyć na przyzwoite zarobki. Sprawdziliśmy, ile zarabia biotechnolog!

Biotechnologia jest szeroką i interdyscyplinarną dziedziną nauki. Łączy ona w sobie zagadnienia związane z produkcją oraz wytwarzaniem żywności, medycyną, farmaceutyką, biopaliwami, jak również ochroną środowiska. Biotechnologia to młoda nauka, która wykazuje silne tendencje do rozwoju. Oferty pracy na tym stanowisku skierowane są do osób, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów. Wynagrodzenie miesięczne zależy od posiadanego doświadczenia i miejsca zatrudnienia, ale zazwyczaj jest satysfakcjonujące. Prezentujemy, ile zarabia biotechnolog!

Ile zarabia biotechnolog?

Obecnie średnie wynagrodzenie (mediana) na stanowisku biotechnologa wynosi 4 440 złotych brutto miesięcznie, co stanowi stawkę o 21% niższą od średniej krajowej w Polsce. Należy przyznać, że jedna czwarta osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia mniej niż 3 420 złotych brutto miesięcznie. Dokładnie taka sama grupa osób zarabia kwoty przewyższające 5 770 PLN brutto miesięcznie.

Biotechnologia – rozkład wynagrodzeń

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia biotechnolog, jest ściśle uzależniona od:

  • wielkości przedsiębiorstwa;
  • płci i wieku;
  • stażu pracy;
  • zajmowanego stanowiska;
  • miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo.

Zarobki biotechnologa w zależności od wielkości przedsiębiorstwa

Wyniki badań pokazują, że praca biotechnologa jest najbardziej opłacalna w średnich oraz małych przedsiębiorstwach. W firmach, gdzie pracuje mniej niż 49 osób, pracownicy zarabiają około 4 760 złotych brutto na miesiąc. W przedsiębiorstwach zatrudniających poniżej 249 osób biotechnolodzy mogą liczyć na płace w wysokości 4 810 złotych brutto miesięcznie. W dużych firmach przedstawiciele tego zawodu zarobią blisko 4 100 PLN brutto miesięcznie, a w bardzo dużych przedsiębiorstwach – 3 500 PLN miesięcznie.

Ile zarabia biotechnolog – wynagrodzenie z uwzględnieniem płci i wieku

W branży biotechnologicznej pracuje 65% kobiet oraz 35% mężczyzn. Ile zarabia biotechnolog, jeśli weźmiemy pod uwagę płeć? Kobiety mogą liczyć na wynagrodzenie średnie w wysokości 4 510 PLN brutto, mężczyźni natomiast – 4 280 PLN brutto. Pensja biotechnologów po ukończonym 26. roku życia jest wyższa o około 1 300 złotych od pensji, jaką otrzymują osoby młodsze.

Zarobki z uwzględnieniem stażu pracy i zajmowanego stanowiska

W branży biotechnologicznej istotną rolę odgrywa staż pracy. Pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, zarobią około 3 520 złotych. Już dwuletni staż pozwoli na podwyższenie wynagrodzenia do pułapu 4 380 złotych. Kolejne dwa lata w zawodzie to dodatkowy 1 200 złotych do pensji. Wysokie zarobki osiągają długoletni pracownicy. Ci mogą zdobyć nawet 5 710 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście najwięcej zarobią pracownicy warszawskich firm. Ile zarabia biotechnolog, jeśli jako kryterium przyjmiemy jego pozycję w hierarchii?

Średnie wynagrodzenie specjalisty w zawodzie biotechnologii medycznej, inżynierii genetycznej czy przemysłu spożywczego wynosi 5 740 złotych brutto miesięcznie. Młodszy specjalista może spodziewać się propozycji płacy w granicach 3 700 złotych. Pracownicy szeregowi zarabiają około 4 280 złotych brutto.

Na jakie benefity mogą liczyć absolwenci studiów biotechnologicznych?

Jeśli szukasz pracy w zawodzie biotechnologa, to możesz się spodziewać, że obok pensji podstawowej zostanie ci zaproponowany elastyczny czas pracy, karnet na siłownię i do klubu fitness oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Podsumowując, jeśli chcesz znaleźć pracę w omawianym zawodzie, musisz najpierw skończyć odpowiedni kierunek studiów. Odpowiedź na pytanie, ile zarabia biotechnolog, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy tutaj od posiadanego stażu pracy i zajmowanego stanowiska. Otrzymywaną pensję można jednak uznać za satysfakcjonującą i pozwalającą na godne życie.

Dodaj komentarz