Ile zarabia diagnosta samochodowy i z czego wynikają jego zarobki?

Sprawne poruszanie się po drodze wymaga nie tylko umiejętności kierowania pojazdem. Ważny jest także stan techniczny auta. Ile zarabia diagnosta samochodowy, który bada stan pojazdów? Przeczytaj tekst, by się tego dowiedzieć.

Diagnosta samochodowy to wykwalifikowany, doświadczony specjalista, który zajmuje się kompleksową oceną stanu technicznego pojazdów samochodowych. Zastanawiasz się, jak wygląda codzienna praca na tym stanowisku i ile zarabia diagnosta samochodowy w 2024 roku? Aktualne informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Zarobki diagnosty. Co wpływa na to, ile zarabia diagnosta samochodowy?

Informacje na temat zarobków, jakie obecnie mogą uzyskać diagności, znajdziesz między innymi w takich miejscach jak:

  • internetowe portale branżowe;
  • raporty dotyczące rynku pracy;
  • opinie na forach internetowych.

Z danych zamieszczonych w tych miejscach można wywnioskować, że diagności uzyskują średnie wynagrodzenia na poziomie wynoszącym około 5–6 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Z czego wynika to, ile zarabia diagnosta samochodowy? Podobnie jak w przypadku wielu innych sektorów, wysokość zarobków jest uzależniona od regionu kraju (generalnie, na najwyższe dochody można liczyć w dużych miastach) oraz rodzaju pracodawcy. Najbardziej atrakcyjne wynagrodzenia oferują OSKP, czyli Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na zarobki diagnosty samochodowego jest także doświadczenie. O ile początkujący pracownicy ds. diagnostyki pojazdów uzyskują często dochody na poziomie ok. 3–3,5 tysiąca złotych brutto na miesiąc, to „wyjadacze” z wieloletnim doświadczeniem mogą liczyć na pensje nawet 2 lub 3 razy wyższe.

Zarobki diagnosty w zależności od stanowiska

Ważne jest nie tylko to, ile zarabia diagnosta samochodowy na etacie, ale także możliwość otworzenia własnego biznesu. A ta w przypadku diagnostów jest całkiem obiecująca.

W przypadku uruchomienia własnego punktu zajmującego się oceną stanu technicznego pojazdów zarobki mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Zależą one od popytu na tego rodzaju usługi w danym regionie, skuteczności prowadzonych działań marketingowych oraz renomy punktu diagnostycznego. Z pewnością perspektywy w tym zakresie poprawia fakt, że okresowy przegląd pojazdów jest obowiązkowy.

Dodaj komentarz