Ile zarabia doradca podatkowy? Z jakim wynagrodzeniem wiąże się zawód doradcy podatkowego? Poznaj zarobki w 2024 roku

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy warto zostać doradcą podatkowym. Sprawdziliśmy, jakie są jego obowiązki i czy to opłacalny kierunek kariery zawodowej. Ile zarabia doradca podatkowy w Polsce? Przeczytaj!

Według danych statystycznych doradca podatkowy to jeden z przyszłościowych zawodów w Polsce. Wszystko dlatego, że doradców jest nadal pięciokrotnie mniej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, niż w sąsiednich Niemczech i Czechach. Co trzeba zrobić, aby otrzymać uprawnienia zawodowe i czy warto to zrobić? Sprawdź, ile zarabia doradca podatkowy.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Zanim dowiesz się, ile zarabia doradca podatkowy, poznaj warunki, jakie trzeba spełnić, aby pracować w tym zawodzie. Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Wykonywać go mogą tylko osoby, które zostały wpisane na oficjalną listę doradców. Jest to następstwem zdobycia specjalistycznych uprawnień oraz zdania egzaminu państwowego. 

Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

Zakres wymagań stawianych kandydatom spisany jest w ustawie o doradztwie podatkowym. Osoby chcące wykonywać ten zawód muszą:

 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych;
 • być niekarane;
 • posiadać wyższe wykształcenie;
 • zdać egzamin państwowy;
 • odbyć minimum 6-miesięczną praktykę zawodową

Po spełnieniu tych wymogów następuje wpisanie osoby na listę doradców podatkowych, a cała procedura nie powinna potrwać dłużej niż 3 lata od zdania egzaminu. 

Obowiązki i specyfika pracy doradcy podatkowego

To, ile zarabia doradca podatkowy, uwarunkowane jest zakresem jego obowiązków. Jak sama nazwa wskazuje, specyfika wykonywania tego zawodu polega na świadczeniu usług doradczych w zakresie prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych. Podstawowe obowiązki doradcy podatkowego to:

 • tworzenie deklaracji podatkowych dla klientów;
 • świadczenie klientom takich usług jak: prowadzenie ksiąg podatkowych, rachunkowych oraz innych ewidencji;
 • udzielanie usług doradczych w zakresie obowiązków celnych i podatkowych;
 • doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych oraz innych dotacji z zewnętrznych źródeł;
 • reprezentowanie klientów w kontaktach z administracją publiczną. 

Ile zarabia doradca podatkowy – średnia zarobków

To, ile zarabia doradca podatkowy, zależy od kilku czynników, w tym m.in. jego doświadczenia, miejsca wykonywania zawodu, a także wielkości firmy, w której jest zatrudniony. W Polsce przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku to 8000 PLN brutto miesięcznie. Warto zwrócić uwagę na to, że doradcy podatkowi zatrudnieni w większych organizacjach mogą pracować na kilku stanowiskach, które posiadają inne widełki płacowe:

 • konsultant podatkowy może liczyć na zarobki w przedziale 7000–10 000 PLN brutto miesięcznie;
 • starszy konsultant podatkowy może liczyć na zarobki w przedziale 10 000–15 000 PLN brutto miesięcznie;
 • manager może liczyć na zarobki w przedziale 15 000–25 000 PLN brutto miesięcznie. 

Wiesz już, ile zarabia doradca podatkowy. Wysokość potencjalnych zarobków wskazuje na to, że wykonywanie zawodu doradcy podatkowego w Polsce jest opłacalne. Kandydaci muszą spełnić szereg wymogów i zdać trudny egzamin państwowy, jednak nie powinni mieć problemów ze znalezieniem dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy.

Dodaj komentarz