Ile zarabia informatyk? Poznaj średnie zarobki informatyków w Polsce!

Ile zarabia informatyk? Branża IT jest jedną z najlepiej opłacanych w Polsce. Nic dziwnego, bo dynamicznie się rozwija. Dowiedz się, jaka jest stawka godzinowa informatyka i czy w ogóle opłaca się brnąć w ten trudny zawód.

Zarobki informatyków są tak wysokie, że zwykle trudno porównywać je z innymi zawodami. Nawet osoba, która dopiero wchodzi na ten rynek, ma nieco wyższą wypłatę niż wynosi średnia krajowa. Nie da się więc ukryć, że to naprawdę opłacalny zawód.

Ile zarabia informatyk średnio, a ile wynosi mediana? Nim wejdziesz na rynek sprawdź, jak kształtują się standardowe wypłaty. Wynagrodzenie informatyka prawdopodobnie jest wyższe, niż ci się wydaje.

Informatyk – zarobki wynagradzają trud nauki

Zarobki informatyka są zwykle wysokie. Biorąc pod uwagę to stanowisko ogólnie, bez podziału na specjalizacje, mediana wynosi 4 900 zł brutto, czyli ok. 3 500 zł netto. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku wiele zależy od kierunku rozwoju Nauczyciel w szkole będzie zarabiał znacznie mniej niż programista.

Jakie są średnie zarobki informatyków?

ile zarabia informatyk - jakie są średnie zarobki informatyków

Średnie zarobki informatyków mieszczą się w przedziale 4000-6000 zł brutto. Około 25% osób zarabia mniej bądź więcej w ciągu miesiąca. Możesz więc liczyć na to, że, wybierając się do pracy zaraz po studiach, mniej więcej tyle dostaniesz od pracodawcy. 

To, ile zarabia informatyk, znacznie wzrasta wraz ze zdobywanym przez niego doświadczeniem. Warto zwrócić uwagę, że po 6 latach pracy średnia pensja informatyka to powyżej 5000 zł. Awans w tej branży jest naprawdę stosunkowo prosty, o ile znasz się na swoim fachu!

Wynagrodzenie informatyka zależy od lokalizacji

Zarobki informatyków są zależne od lokalizacji miejsca pracy. Znacznie wyższe będą w Gdańsku czy Warszawie, niż np. w Zamościu czy innym mieście mniej nastawionym na nowe technologie.

Wiele osób z branży IT może także pracować zdalnie i prowadzić własne, niewielkie biznesy. Wtedy wypłata jest niekoniecznie wyższa, ale może wiązać się np. z większą ilością wolnego czasu i swobodą, jeśli chodzi o dobór miejsca zamieszkania. W końcu to, ile zarabia informatyk, wpływa też na jakość jego życia.

Ile zarabia technik informatyk?

Ile zarabia technik informatyk zaraz po szkole? W zasadzie szkoła średnia nie daje zbyt wielu możliwości. Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, taka osoba zarabia ok. 3700-3800 zł brutto. 

To, ile zarabiasz jako informatyk, nie musi jednak być bezpośrednio powiązane ze szkołą, którą ukończyłeś! Oczywiście, jeśli chcesz pracować, bazując tylko na umiejętnościach zdobytych w liceum, prawdopodobnie nie dostaniesz zbyt wysokiej wypłaty. Studia nie są ci jednak potrzebne, aby np. zajmować się programowaniem. Wielu rzeczy możesz nauczyć się samodzielnie.

Inżynier informatyk – zarobki wyższe przez studia!

Studia, choć nie są konieczne, otwierają w branży IT wiele drzwi. To, ile zarabia informatyk, zależy wprawdzie w głównej mierze od jego specjalizacji, ale tytuł inżyniera bywa naprawdę pomocny. Dlaczego?

Zarobki inżyniera informatyki mogą być wysokie już na samym starcie. Często przewyższają one średnią krajową. Na przykład, mediana zarobków inżynierów oprogramowania wynosi aż 9540 zł brutto! Pensja w tym konkretnym zawodzie mieści się zaś w przedziale 7000-11600 zł.

Płaca informatyka – programista JAVA i średnie zarobki

Płaca informatyka jest też wysoka wtedy, gdy zajmuje się on programowaniem. Tego możesz nauczyć się nawet w domu i bardzo szybko zacząć zarabiać. Programista JAVA zarabia średnio pomiędzy 7400 a 11300 zł brutto, z medianą wynoszącą 9100 zł.

To, ile zarabia informatyk, bez najmniejszego problemu pozwala mu na wygodne życie. Na dodatek, rzetelna osoba nie powinna mieć problemów ze znalezieniem w tym zawodzie pracy.

Ile zarabia informatyk w Polsce, gdy pracuje w szkole?

ile zarabia informatyk - gdy pracuje w szkole

To, ile zarabia informatyk w szkole, nie różni się wcale od wypłaty, jaką dostaje przeciętny nauczyciel. Są to kwoty zdecydowanie poniżej średniej, którą mogą zdobyć programiści czy inni profesjonaliści z branży IT.

Nauczyciel dyplomowany zarabia nieco ponad 4000 zł brutto i, co najwyżej, może liczyć na nadgodziny. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że często będzie się to wiązało ze stabilnym zatrudnieniem, które ceni sobie wiele osób.

Stawka godzinowa informatyka za granicą

W Polsce zarobki informatyków są wysokie, a co dopiero mówić o innych krajach! Ile zarabia informatyk poza granicami Polski? Te kwoty mogą się oczywiście znacznie różnić, ale zwykle są bardzo opłacalne. Stawka godzinowa informatyka programisty w USA wynosi 30-45$, czyli ok. 115-175 zł.

Jak wysoka jest roczna pensja w innych państwach? Oto kilka przykładów:

  • UK – £57,500 (ok. 306 tys. zł);
  • Niemcy – 50000 euro (ok. 227 tys. zł);
  • Francja – 40000 euro (ok. 182 tys. zł);
  • Indie – ₹413000 (ok. 22 tys. zł);
  • Brazylia – R$57000 (ok. 42 tys. zł).

Polska, ze średnią roczną stawką wynoszącą ok. 59 tys. zł, jest więc daleko w tyle za rozwiniętymi krajami zachodnich. Nie da się jednak ukryć, że w wielu państwach zarabia się zdecydowanie mniej. W efekcie, emigracja np. do USA bądź Niemiec w poszukiwaniu lepszej pracy będzie dobrym wyborem!

Zarobki informatyków a standardowa długość pracy

Zbyt długie siedzenie przed komputerem może być niezdrowe dla organizmu, a praca w branży IT zwykle na tym właśnie polega. Ważne jest jednak to, aby nie przedłużać zbytnio czasu pracy, ponieważ może się to negatywnie odbić na twoim zdrowiu.

To, ile zarabia informatyk, jest w tym kontekście dobrą wiadomością. Świetny specjalista może otrzymać więcej pieniędzy za mniejszy projekt. Dodatkowe środki przeznaczysz wówczas na siłownię albo inną formę aktywności.

Rywalizacja na rynku pracy – ilu jest studentów informatyki?

Wysokie zarobki w branży IT sprawiają, że coraz więcej osób chce się do niej dostać. To z kolei wiąże się z dużą ilością kandydatów na studia, a także zwiększoną rywalizacją.

Musisz być naprawdę dobry, aby wybić się i z powodzeniem zarabiać duże pieniądze. W 2020 roku na studia informatyczne poszło ponad 33 tys. osób! To jeden z najczęściej wybieranych kierunków w Polsce.

Najbardziej wydajny pracownik to ten, który pracuje z pasją. Z tego powodu niech nie kuszą cię dobre zarobki, jeśli nie przepadasz za siedzeniem przed komputerem. Postaw na ten trudny zawód tylko wtedy, jeśli naprawdę czujesz, że to coś, co pozwoli ci realizować zainteresowania.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki informatyk zarabia najwięcej?

Najwięcej zarabia się w branży programowania w DevOps. Wysokie zarobki są także oferowane w technologiach Python, Java i Data.

Ile zarabia informatyk 2022?

W styczniu 2022 roku średnie zarobki w branży IT na stanowiskach juniorskich oscylowały między 5 a 7 tysięcy zł brutto. 

Dodaj komentarz