Sektor bankowości może zaoferować kilka rodzajów stanowisk dyrektorskich w banku. Ich cechą wspólną jest wysokie wynagrodzenie, na które mogą liczyć pracownicy. Ile zarabia dyrektor banku w Polsce i z czym wiąże się ta praca?
Dyrektorzy oddziałów bankowych, a także departamentów banku mogą liczyć na sowite wynagrodzenie. Mediana płacy w tej branży przekracza znacznie średnią krajową, jednak praca na tym stanowisku związana jest z dużą odpowiedzialnością i stresem. Błędne decyzje mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi spółki. Sprawdziliśmy, ile zarabia dyrektor banku. Poznaj te kwoty.
Spis treści
Ile zarabia dyrektor banku w oddziale detalicznym?
Najliczniej reprezentowane stanowisko dyrektorskie w sektorze bankowym to dyrektor placówki detalicznej.Zarobki na nim uzależnione są m.in. od wielkości placówki, jej lokalizacji, a także franczyzy bankowej. Osoby na tym stanowisku zarabiają średnio 10 tysięcy złotych miesięcznie. W skali całego kraju wynagrodzenie waha się od 7 do nawet 14 tysięcy złotych i znacznie przewyższa średnią krajową. To argument, dla którego wiele osób decyduje się na karierę w bankowości. Dyrektorem można zostać w drodze awansu lub też zakładając placówkę bankową w formie franczyzy. Modele biznesowe poszczególnych instytucji bankowych mogą się różnić.
Praca w banku – ile zarabia dyrektor departamentu?
Warto zastanowić się nad tym, ile zarabia dyrektor banku zarządzający departamentem. To kwoty znacznie wyższe niż w przypadku osób odpowiadających za placówkę detaliczną. Na przykład, dyrektor sprzedaży bankowości B2B może liczyć na średnią miesięczną pensję na poziomie 30 tysięcy złotych brutto. W przypadku największych banków i najbardziej doświadczonych ekspertów zarobki w banku mogą dochodzić nawet do 42 tysięcy. Osoby budujące swoją pozycję dyrektorską mogą liczyć na zarobki rozpoczynające się od 24 tysięcy. Ich zadaniem jest jednak odpowiadanie za sprzedaż biznesową danego banku w skali całego kraju.
Zarobki w bankowości detalicznej
W tym przypadku średnia miesięczna pensja w Polsce to 28 tysięcy złotych brutto. Regionalni dyrektorzy w bankach mogą liczyć na gażę w wysokości 20 tysięcy złotych miesięcznie, a ich głównym zadaniem jest zarządzanie sprzedażą produktów bankowych dla klientów indywidualnych w strefie regionalnej. Pracownicy ci odpowiadają bezpośrednio przed dyrektorem krajowym.
Ostateczna pensja dyrektora w banku zależy od jego doświadczenia, zakresu odpowiedzialności oraz instytucji, w której pracuje. Dyrektorzy placówek detalicznych zarabiają około 10 tysięcy złotych. Pensja osób zarządzających sprzedażą w zakresie regionalnym lub krajowym jest znacznie wyższa. Mogą one zarobić nawet ponad 40 tysięcy złotych.
Wiesz już, ile zarabia dyrektor banku. Wysokie wynagrodzenie wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością oraz narażeniem na stres, dlatego praca w zawodzie wymaga odpowiedniego przygotowania i poświęcenia. Nie jest łatwo zostać dyrektorem banku, a kandydat musi spełnić szereg rygorystycznych wymagań.