Ile zarabia dziennikarz TVP – telewizji publicznej?

Wokół telewizji publicznej narosło w ostatnich latach wiele kontrowersji. Niektóre z nich dotyczą poziomu wynagrodzeń. Ile zarabia dziennikarz TVP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście. Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie funkcjonowania mediów nie wymagają publikowania szczegółowych informacji dotyczących poziomu wynagrodzeń w krajowej telewizji publicznej. W efekcie nie znamy precyzyjnych informacji dotyczących tego, ile zarabia dziennikarz TVP. Można jednak wysnuć pewne wnioski na podstawie sprawozdań i doniesień medialnych na ten temat.

Ile zarabia dziennikarz TVP (w telewizji publicznej)?

W sieci można znaleźć wiele spekulacji dotyczących tego, ile zarabia dziennikarz TVP. Rozważania dotyczą w szczególności „elity” dziennikarskiej, tzn. najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy i prezenterów. Ta kilkuosobowa grupa zajmuje się prowadzeniem między innymi wydania wieczornego Wiadomości oraz najważniejszych programów publicystycznych.

Według nieoficjalnych źródeł jeszcze kilka lat temu dziennikarze mogli liczyć na wynagrodzenia na poziomie wynoszącym od dwudziestu do nawet czterdziestu tysięcy złotych miesięcznie. Ponieważ doniesienia w tej kwestii pochodzą z 2017 roku, pensje te zapewne dodatkowo wzrosły o co najmniej kilka/kilkanaście procent. Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie obiegowe opinie, które jak dotąd nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Co ciekawe, zdaniem prezesa TVP – Jacka Kurskiego – wynagrodzenia te są niższe niż pensje wypłacane czołowym dziennikarzom kilka lat wcześniej, tzn. za poprzedniej ekipy rządowej.

Pensje pozostałych dziennikarzy w TVP

Jak widać, dochody głównych prezenterów telewizji publicznej są niezwykle wysokie. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że wszyscy dziennikarze w TVP osiągają tak horrendalne zarobki. Z danych finansowych publikowanych przez telewizję publiczną wynika, że średnia miesięczna pensja dziennikarza w TVP to ok. 10 tysięcy złotych miesięcznie, przy czym korespondenci zagraniczni mogą liczyć na kilka tysięcy złotych więcej. Zasadniczo, dochody te są porównywalne z płacami w konkurencyjnych, komercyjnych stacjach telewizyjnych.

Dodaj komentarz