Praca i zawód elektromechanika: ile zarabia elektromechanik samochodowy?

Praca mechanika samochodowego wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Nic dziwnego, że pensja brutto niejednego elektromechanika jest wyższa od przeciętnej. Sprawdź, ile zarabia elektromechanik!

Elektromechanik samochodowy zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem, obsługą i naprawą rozmaitych elementów elektrycznych, z których skonstruowane są nasze pojazdy. Wiele układów jest wysoce zaawansowanych, co wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i umiejętności. Z tego właśnie względu miesięczne wynagrodzenie za pracę w zawodzie może być naprawdę satysfakcjonujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia elektromechanik!

Ile zarabia elektromechanik (elektryk od pojazdów samochodowych) – średnie wynagrodzenie

Odpowiedź na pytanie o to, ile zarabia elektromechanik, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wybranej specjalizacji, wykształcenia oraz posiadanego doświadczenia. W naszym tekście skupiliśmy się na specjalistach od pojazdów samochodowych.

Przeciętne zarobki na omawianym stanowisku wynoszą w Polsce około 4 360 złotych brutto miesięcznie, co daje kwotę równą 3 140 złotych netto miesięcznie. Jest to o nieco ponad tysiąc złotych mniej od aktualnego średniego miesięcznego wynagrodzenia Polaków. Okazuje się jednak, że w przypadku tego zawodu można liczyć na zarobki o wiele wyższe. Miesięczna pensja elektryka samochodowego z dużym stażem pracy może zdecydowanie przekroczyć 6 000 złotych netto miesięcznie. Zarobki elektryka z niewielkim stażem lub w trakcie zdobywania kwalifikacji zawodowych sięgają około 2 930 złotych miesięcznie.

Elektromechanik samochodowy – rozkład wynagrodzenia

Przegląd rynku pracy pozwala na stworzenie rozkładu wynagrodzenia na stanowisku. Wynika z niego, że elektromechanik na poziomie początkującym, a więc osoba, która pracuje w zawodzie krócej niż trzy lata, może liczyć na przeciętne miesięczne wynagrodzenie sięgające średnio 3 320 PLN brutto miesięcznie. Mediana płacy osoby ze stażem do 9 lat oscyluje w granicach 4 160 złotych miesięcznie. Średni zarobek elektromechanika z wieloletnim doświadczeniem przekracza pięć tysięcy, a jego górny pułap jest właściwie nieograniczony.

Wśród elektromechaników specjalizujących się w naprawie samochodów jedynie trzy procent stanowią kobiety. Pozostali pracownicy są płci męskiej.

Zawód elektromechanika – benefity

Kiedy już wiesz ,ile zarabia elektromechanik, koniecznie sprawdź, na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku!. Zatrudnienie w zawodzie elektromechanika wiąże się z dostępem do licznych benefitów. Specjaliści pracujący w zawodzie wskazują, że najczęściej korzystają z przysługującego im ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mają oni również możliwość uczestniczenia w rozmaitych kursach i szkoleniach zawodowych. Ponadto pracodawcy często decydują się na organizowanie imprez integracyjnych.

Elektromechanik pojazdów samochodowych – kwalifikacje i obowiązki

Na to, ile zarabia elektromechanik, wpływa także zakres jego zadań. Praca w charakterze elektromechanika łączy w sobie zawody pokrewne, jakimi są elektryk oraz mechanik. Zadaniem elektromechanika jest naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych. Posiadana wiedza pozwala mu na trafne zdiagnozowanie sprzętu i znajdowanie przyczyn awarii. Usuwa się je poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów. Dokładny zakres obowiązków elektromechaników uzależniony jest od miejsca ich zatrudnienia.

Zawód mechanika sprzętów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych wymaga zdobycia kierunkowego wykształcenia na poziomie minimum szkoły zasadniczej zawodowej. Wielu pracodawców wymaga jednak, aby członkowie ich załogi posiadali wykształcenie techniczne lub wyższe inżynierskie. Wiedzę z zakresu elektromechaniki można zdobyć również poprzez uczestnictwo w kursach zawodowych. W zawodzie elektromechanika szczególnie cenione jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, umiejętności obsługi komputera oraz znajomości technicznego języka angielskiego.

Podsumowując, omawiany zawód wymaga odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia. W zamian jednak można liczyć na sowite wynagrodzenie. To, ile zarabia elektromechanik, zależy oczywiście od doświadczenia i umiejętności, wraz z którymi płaca będzie się zwiększać. Wybór tej ścieżki kariery jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla osób, które pasjonują się motoryzacją.

Dodaj komentarz