Ile zarabia żołnierz WOT? Służba w formacji terytorialsów to sposób na dodatkowe zarobki

Ile zarabia żołnierz WOT? Czy warto starać się o przyjęcie do tej formacji wojskowej i można utrzymać się, jeśli zdecydujesz się na taką służbę? Przeczytaj i dowiedz się więcej o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zarobki terytorialsów wprawdzie są niewielkie, ale jest to jednak dodatkowa kwota w budżecie. Poza tym można na co dzień normalnie żyć i pracować zawodowo. Po szkoleniu wstępnym i przyjęciu w szeregi OT wystarczy przeznaczyć jeden weekend w miesiącu na służbę i inne wojskowe zadania. Chcesz nauczyć się podstaw taktyki i obsługi broni, a przy tym pomagać innym ludziom w sytuacjach kryzysowych? Dotrzesz więc do pytania, jak dostać się do obrony terytorialnej. Ważną kwestią jest też to, ile zarabia żołnierz WOT. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Służba w WOT – co warto wiedzieć?

Ta formacja wojskowa zastępuje częściowo dawną obowiązkową zasadniczą służbę wojskową dla mężczyzn. W tym przypadku nabór jest dobrowolny, a służyć mogą też kobiety. Do terytorialsów należy również wielu rezerwistów, którzy nadal chcą służyć ojczyźnie. Misją WOT jest pomoc mieszkańcom kraju w sytuacjach kryzysowych oraz pomoc wojsku w obronie kraju w przypadku wojny. Żołnierze WOT to rezerwowe siły wojskowe, dlatego zawsze są w gotowości na wezwanie. To, ile zarabia żołnierz WOT, nie ma dla nich zwykle decydującego znaczenia, gdy wstępują w szeregi terytorialsów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać terytorialsem?

Chcesz służyć w WOT? Formacja jest otwarta dla pełnoletnich obywateli polskich, którzy są niekarani, a także zdrowi fizycznie i psychicznie. Oto kolejne etapy.

  1. Należy wypełnić wniosek o przyjęcie do WOT i wysłać go do Wojskowego Centrum Rekrutacji;
  2. Następnie trzeba zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną i badania lekarskie przed WKL;
  3. Należy ukończyć 16-dniowe szkolenie podstawowe, w tym wstępny test sprawnościowy (dla rezerwistów są to 8-dniowe ćwiczenia wyrównawcze).

Ile zarabia żołnierz WOT?

Czas teraz na przybliżenie kwestii, ile zarabia żołnierz WOT, a także podanie kilku dodatkowych informacji. 

  1. Wynagrodzenie za ćwiczenia wojskowe to 129,96 zł za każdy dzień w przypadku szeregowego. Kwota ta jest uzależniona od stopnia wojskowego.
  2. Oprócz tego każdy żołnierz, niezależnie od stopnia, dostaje stały dodatek za gotowość do służby w wysokości 456,00 zł. 
  3. Uposażenie żołnierza nie podlega opodatkowaniu. 
  4. Terytorialni, którzy w pracy zarabiają większe dniówki, otrzymują wyrównanie finansowe, ponieważ na czas ćwiczeń pracodawca musi im udzielić urlopu bezpłatnego. Wyjątkiem są 2-dniowe ćwiczenia weekendowe. Wówczas żołd jest dodatkowym dochodem żołnierza.

Wiesz już, ile zarabia żołnierz WOT. Pamiętaj, że uposażenie żołnierza WOT to wymierne korzyści, ale też dodatkowe obowiązki. Poza tym zarówno szkolenie wstępne, jak i późniejsze ćwiczenia to duży wysiłek fizyczny.

Dodaj komentarz