Elektroradiologia jest dziedziną diagnostyki obrazowej i elektromedycznej. Specjalista musi więc mieć wiedzę medyczną i techniczną, aby móc wykonywać ważne badania i radioterapię. Dowiedz się, ile zarabia elektroradiolog w Polsce!
Ile zarabia elektroradiolog? To pytanie często zadają osoby, które planują karierę w tym zawodzie. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wątpliwości na temat zarobków elektroradiologów w Polsce. Przyjrzymy się również obowiązkom na tym stanowisku oraz przedstawimy możliwe ścieżki kariery. Elektroradiolog zajmuje się wykonywaniem i obróbką zdjęć rentgenowskich oraz innych badań obrazowych. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się technik elektroradiologii, jakie musi mieć wykształcenie oraz jak kształtują się zarobki na tym stanowisku!
Spis treści
Obowiązki elektroradiologa – czym się zajmuje?
Elektroradiolodzy świadczą usługi medyczne w zakresie diagnostyki obrazowej. Wykorzystują zaawansowane metody badań, dzięki czemu możliwa jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Specjaliści nie tylko wykonują badania, ale również oceniają ich poprawność pod kątem technicznym, opisują i przygotowują do dalszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Elektroradiolog obsługuje aparaturę elektromedyczną do:
- radioterapii;
- EKG;
- EEG;
- TK;
- NMR;
- audiometrii;
- radiologii.
Jak zostać elektroradiologiem? – wykształcenie
W zawodzie świetnie odnajdą się osoby z umysłem ścisłym. Na stanowisku potrzebna jest wiedza z biologii i fizyki. Istnieją dwie opcje, które mogą doprowadzić cię do zostania elektroradiologiem. Jedną ścieżką edukacji są studia na kierunku elektroradiologii. Można również ukończyć specjalizację z fizyki medycznej. Ta droga pozwoli ci stać się specjalistą. Istnieje również zawód technika elektroradiologa – w tym przypadku wystarczy ukończyć szkołę policealną.
Ile zarabia elektroradiolog?
Zawód elektroradiologia jest niezwykle ważny. To właśnie dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest szybkie rozpoczynanie skutecznego leczenia. To, ile zarabia elektroradiolog, zależy w głównej mierze od wykształcenia. Technicy zarabiają średnio 3200 zł brutto miesięcznie, natomiast specjaliści po studiach otrzymują nawet 6000 zł brutto.
Elektroradiolodzy są narażeni na szkodliwe promieniowanie. To nie jest lekka i przyjemna praca, jednak wizja pomocy innym ludziom jest bardzo kusząca.