Ile zarabia generał w Wojsku Polskim?

Zajmowanie wysokiego stanowiska w armii to właściwie gwarancja wysokich dochodów. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia generał, to trafiłeś w dobre miejsce. Dzięki lekturze dowiesz się, na jakie dochody mogą liczyć żołnierze na tym stopniu zaszeregowania.

Generał to najwyższa szarża wojskowa. Jej zdobycie to idealny sposób na zwieńczenie wieloletniej, udanej kariery wojskowej. Pełnienie tej funkcji to nie tylko podejmowanie istotnych decyzji oraz poważanie w armii. Dla osób zainteresowanych karierą wojskową na tak wysokim szczeblu istotne jest także to, ile zarabia generał.

Ile zarabia generał w polskiej armii?

Informacje na ten temat można znaleźć w licznych źródłach. Decydujące są tu regulacje prawne, w tym na przykład Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.03.2022 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Oprócz tego do źródeł należą m.in. analizy raportów płacowych.

Dzięki temu można zyskać pewien ogląd odnośnie tego, ile zarabia generał w Wojsku Polskim. Przeciętna płaca jest kilkukrotnie wyższa od uposażenia, jakie otrzymuje żołnierz w stopniu szeregowego.

Uposażenie zasadnicze wynosi od 11 400 do 17 750 złotych. Górne widełki osiąga generał (admirał), zaś dolne odnosi się do generała brygady (kontradmirała).

Nie tylko płaca zasadnicza

Wynagrodzenie zasadnicze to ważny, ale nie jedyny element wszystkich dochodów osiąganych przez osobę pełniącą funkcję generała. Oprócz tego istotne są również benefity. Oto niektóre z nich:

  • trzynastka (dodatkowe wynagrodzenie roczne);
  • dodatek z tytułu rozłąki;
  • nagrody uznaniowe oraz jubileuszowe (te ostatnie przyznawane są po 20 oraz więcej latach służby wojskowej);
  • należność z tytułu odbywania podróży służbowych.

Taki stan rzeczy oznacza, że w niektórych sytuacjach łączne realne wynagrodzenie żołnierza może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe, niż wynika to z analizy samej płacy zasadniczej. Różnego rodzaju benefity trzeba brać pod uwagę podczas analizy tego, ile zarabia generał.

Dodaj komentarz