Ile zarabia główny księgowy? Sprawdź, czy jest to opłacalny zawód!

Ile zarabia główny księgowy? Ostatnio, ze względu na zmieniające się przepisy podatkowe, księgowi mają pełne ręce pracy. Czy to przekłada się na ich zarobki? 

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia główny księgowy i czy jest to opłacalny zawód. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że stanowisko głównego księgowego jest bardzo odpowiedzialne. Taka osoba odpowiada za kwestie prawno-podatkowe w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Zawód jest wymagający ze względu na stale zmieniające się przepisy i regulacje, z którymi trzeba być na bieżąco. To wszystko sprawia, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia główny księgowy, zapraszamy do lektury. 

Za co dokładnie odpowiada główny księgowy?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia główny księgowy, warto wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje. Jest to z całą pewnością jedna z najważniejszych osób w firmie, która odpowiada za sprawozdania wszystkich przeprowadzanych operacji finansowych. Główny księgowy powinien posiadać doskonałą znajomość prawa podatkowego, wiedzę z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości, a także znać zasady rachunkowości zarządczej. Do głównych zadań głównego księgowego należy odpowiedzialność za sprawne działanie księgowości i obieg dokumentów w przedsiębiorstwie prywatnym lub instytucji publicznej, nadzór na pracą całego działu księgowości, sporządzanie i prezentowanie, bilansów, raportów i sprawozdań, odpowiedzialność za działanie zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a także współpraca z audytorem podczas corocznych kontroli finansowych. 

Ile zarabia główny księgowy? 

Miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli mediana na tym stanowisku wynosi 8 040 złotych brutto. Co drugi główny księgowy dostaje pensję od 6 020 złotych do 11 300 złotych. Stawka poniżej 6 020 złotych przypada 25% najgorzej wynagradzanych osób na tym stanowisku. Z kolei grupa 25% najlepiej opłacanych głównych księgowych może liczyć na pensję powyżej 11 300 złotych brutto. 

To, ile zarabia główny księgowy zależy od kilku czynników. Warto jednak wiedzieć, że to stanowisko wiąże się z naprawdę dużą odpowiedzialnością. Wymagane jest też odpowiednie doświadczenie i staż pracy w księgowości.

Dodaj komentarz