Ile zarabia kapral? Sprawdziliśmy to!

Pensje polskich żołnierzy są rokrocznie podawane do wiadomości publicznej. Okazuje się, że w wojsku zarabia się całkiem przyzwoite pieniądze. Sprawdziliśmy dokładnie, ile zarabia kapral!

Każdy kraj potrzebuje silnego wojska. Aby rekruci chętnie zgłaszali się na nabory do służby zawodowej, konieczna jest odpowiednia motywacja. Nie od dzisiaj wiadomo, że tą najsilniejszą jest godziwe wynagrodzenie. Z tego względu zarobki polskich żołnierzy systematycznie wzrastają. Obecnie są naprawdę przyzwoite. Podpowiadamy, ile zarabia kapral oraz na jakie dodatki może liczyć.

Jak zostać kapralem?

Aby dostać się do wojska zawodowego, konieczne są niekaralność, dobre zdrowie, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz doskonałej kondycji. W cenie są dodatkowe umiejętności, które będą mogły być wykorzystane przy realizowaniu różnych specjalizacji. W wojsku potrzebni są między innymi: medycy, mechanicy, inżynierowie, technicy i logistycy.

Aby zostać kapralem, konieczne jest posiadanie minimum wykształcenia średniego, odbycie odpowiedniego stażu w służbie w stopniu szeregowego oraz ukończenie szkoły podoficerskiej. Kurs na kaprala trwa kilka miesięcy, a liczba miejsc na nim jest ściśle limitowana przez MON.

Ile zarabia kapral?

Pensja zasadnicza w stopniu kaprala to obecnie około 5 160 złotych miesięcznie brutto. Oprócz niej żołnierz zawodowy może liczyć na szereg dodatków. Wśród nich znajdują się:

  • dodatek mieszkaniowy – pokrywający koszty zakwaterowania w miejscu pełnienia służby;
  • dodatek za długoletnią służbę wojskową – jego wysokość wzrasta co trzy lata o 3%; po ukończeniu 35-letniej służby dodatek wynosi 35% pensji zasadniczej;
  • dodatek kompensacyjny;
  • dodatek motywacyjny;
  • dodatek służbowy, który jest uzależniony od pełnionej funkcji, posiadanych uprawnień i zajmowanego stanowiska.

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia kapral jest prosta. Wszystko dlatego, że zarobki polskich żołnierzy zawodowych są jawnymi. Chociaż pensja zasadnicza żołnierza nie należy do najniższych, to przysługują mu liczne dodatki. Opłaca się pełnić służbę jak najdłużej i podnosić swoje kwalifikacje.

Dodaj komentarz