Ile zarabia kierowca F1? Te kwoty mogą zadziwić!

Jak powszechnie wiadomo, F1 to niezwykle widowiskowy i niebezpieczny sport. Sprawne poruszanie się bolidem wymaga ogromnego doświadczenia i talentu. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić to, ile zarabia kierowca F1. Kwoty są zawrotne!

Formuła 1 (popularny skrót to F1) jest sportem, który ma już kilkadziesiąt lat tradycji. Dyscyplina ta ulega silnym przeobrażeniom, ale jedno pozostaje niezmienne – zdobycie statusu gwiazdy sportowej wymaga nie lada talentu i szczęścia. Lata ciężkiej pracy, pasja oraz rozpoznawalność są elementami, które przekładają się na to, ile zarabia kierowca F1. Przekonaj się, czy czołowi zawodnicy Formuły 1 zarabiają dodatkowe pieniądze i na jak sowite apanaże mogą liczyć.

Ile zarabia kierowca F1?

Na to pytanie niezwykle trudno udzielić odpowiedzi. Skąd to wynika? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zarobki w Formule 1 są bardzo zróżnicowane. Różnice w dochodach kierowców wynikają z rozpoznawalności danego zawodnika, liczby odniesionych przez niego zwycięstw, klasy pojazdu, jakim się porusza, a także sponsorów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że – w odróżnieniu od większości innych profesji – udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, ile zarabia kierowca F1, jest nie lada wyzwaniem. Wszelkie uśrednione dane w tym zakresie nie są zbyt miarodajne.

Ile inkasują czołowi kierowcy?

Mylące w tej kwestii mogą być również dane dotyczące zarobków największych sław w Formule 1. Szacuje się, że Lewis Hamilton osiągnie 2022 roku dochody na poziomie wynoszącym aż 40 milionów dolarów amerykańskich. Znacznie mniej – ale wciąż niesamowicie dużo – zarobi Max Verstappen. Spekuluje się, że ten holenderski mistrz uzyska w 2022 roku łączne wynagrodzenie na poziomie 20–30 milionów dolarów.

Kwoty te są astronomiczne, aczkolwiek trzeba pamiętać, że uwzględniają one także:

  • jednorazowe nagrody za zwycięstwa;
  • wpływy z tytułu umów sponsorskich.

Ile zarabia kierowca F1 z końca stawki

Nie wolno zapominać, że dane o zarobkach mistrzów oznaczają pułap najwyższych zarobków. Nie oddają one dobrze tego, ile zarabia kierowca F1, który dopiero aspiruje do tego, by zostać rozpoznawalnym sportowcem. Trzeba pamiętać o tysiącach młodych adeptów motorsportu, którzy liczą choć na niewielką część powyższych sum. W samej F1 można zarabiać nawet poniżej miliona dolarów (Yuki Tsunoda inkasuje 750 tysięcy). Mick Schumacher i kilku innych kierowców zgarnia zaś milion dolarów.

Jak widzisz, to, ile zarabia kierowca F1, nie jest wcale tak oczywiste. Najlepsi inkasują wielokrotnie więcej od tych, którzy jeżdżą na końcu stawki. 

Dodaj komentarz