Ile zarabia raper? Zarobki raperów za wydanie płyty i za koncert. Ile zarabiają polscy raperzy – Taco Hemingway i Mata?

W dzisiejszych czasach hip-hop jest jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych w Polsce i na świecie. Artyści zarabiają coraz większe pieniądze. Jak tak naprawdę wyglądają stawki? Ile zarabia raper na miesiąc?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, ile zarabia raper, trafiłeś w dobre miejsce! Postaramy się wyjaśnić to w poniższym artykule! Wyjaśnimy też, jakie prowizje pobierają wytwórnie muzyczne. Jeśli interesujesz się tym tematem lub chciałbyś zostać raperem, zachęcamy do lektury!

Zarobki polskich raperów

Nie od dziś wiadomo, że artyści zarabiają sporo pieniędzy. Jednakże na ich wypłatę nie wpływa ilość przepracowanych godzin.

Zyski raperów pochodzą ze sprzedaży płyt, merchandisingu, kontraktów reklamowych, umów z wytwórniami, platform streamingowych i prowizji ze sprzedanych biletów koncertowych.

Stawki te są zależne od popularności danego rapera, typu umowy, czy wielkości miasta, w którym grany jest koncert. Trudno więc dokładnie określić, ile zarabia raper. Na przykład, Taco Hemingway za 10 milionów odtworzeń swoich albumów „Europa” i „Jarmark” otrzymał 165 tys. złotych.

Ile zarabia raper na sprzedaży płyt?

W tym przypadku wszystko zależy od warunków współpracy z wytwórnią i rozpoznawalności rapera. Niezależny artysta, który sam wydaje swój album, może liczyć nawet na kilkanaście złotych od każdej sprzedanej sztuki. Natomiast jeśli współpracuje ze znaną wytwórnią, stawki wynoszą około 2–5 złotych za każdy sprzedany egzemplarz.

Jasno widać, że więcej mogą zarobić artyści, którzy sami wydają swoje dzieło, jednak wytwórnie mają zdecydowanie silniejsze narzędzia marketingowe i wyższe zasięgi, przez co sprzedaż albumu może być wyższa.

Ile artyści rapowi zarabiają miesięcznie?

Raperzy nie mają stałych stawek, więc ciężko obliczyć, ile zarabia raper miesięcznie. Z pewnością można jednak mówić o kwotach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prawdopodobnie najlepsi raperzy zarabiają ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. Topowi artyści w Polsce mogą pochwalić się mitycznymi sześcioma zerami na koncie. Malik Montana podobno zarabia niecałe 8 milionów złotych rocznie, co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 650 tysięcy złotych.

Ile zarabiają raperzy za koncert?

Stawki za koncert różnią się od popularności rapera, rangi wydarzenia oraz wielkości miasta. Ile zarabia raper za swój koncert? Wiadomo, że jeszcze w 2020 roku Quebonafide i Taco Hemingway życzyli sobie ponad 25 tysięcy złotych za koncert. Do czołówki należeli również PRO8L3M, Paluch, Tymek i Bedoes, których stawki wahały się między 15 a 25 tysięcy złotych. Mata, Żabson i Szpaku również grają koncerty za 5-cyfrowe kwoty.

Warto wiedzieć, że raperzy najwięcej zarabiają w czasie trwania wielkich i znanych festiwali, takich jak Open’er, Orange Festiwal, czy Rap Stacja.

Mata, Quebonafide, Malik Montana, Taco Hemingway – lista najbogatszych raperów

Do najbogatszych raperów w Polsce należą bez wątpienia:

  • Quebonafide;
  • Mata;
  • Malik Montana;
  • Taco Hemingway;
  • Paluch;
  • Bedoes;
  • Białas;
  • Żabson;
  • Kizo.

Jednak zarobki polskich artystów hip-hopowych nie mogą równać się ze stawkami amerykańskich raperów, którzy mogą zarabiać nawet miliony dolarów miesięcznie.

Wiesz już, ile zarabia raper. Mimo tego, że ciężko dokładnie określić miesięczne zarobki raperów, mamy nadzieję, że przybliżyliśmy ci nieco ich wynagrodzenie. Zawód twórcy muzyki hip-hopowej jest zdecydowanie bardzo opłacalny. Jednakże konkurencja jest bardzo duża, a praca ta wiąże się z dużą presją i oczekiwaniami, z którymi nie każdy może sobie poradzić.

Dodaj komentarz