Kierowcy samochodów ciężarowych mogą liczyć na atrakcyjne zarobki nie tylko w Polsce. Zapoznaj się z naszym tekstem, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia kierowca TIR-a w USA. Miłej lektury!
Zawód kierowcy samochodu ciężarowego to profesja, która wymaga szeregu umiejętności. Niezbędna jest przede wszystkim świetna znajomość przepisów drogowych, ale także dobra koordynacja, odpowiedzialność, niekaralność brak nałogów oraz znajomość topografii. Tak liczne wymagania przekładają się na atrakcyjne zarobki dla przedstawicieli branży nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Ile zarabia kierowca w USA?
Spis treści
Ile zarabia kierowca TIR-a w USA i od czego jest to uzależnione?
Dane na temat tego, ile zarabia kierowca TIR-a w USA, można znaleźć np. na branżowych portalach internetowych (e100.pl. itp.). Z informacji da się wywnioskować, że praca ta jest dobrze płatna. W zależności od poziomu doświadczenia płaca kierowcy TIR-a może wynieść między 20 a 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Oczywiście, podczas przeliczeń z waluty obcej na krajową trzeba wziąć pod uwagę także koszty życia w Stanach Zjednoczonych — generalnie, są one wyższe niż w Polsce. Mimo to miesięczna pensja kierowcy na poziomie wynoszącym ok. 5-6 tysięcy dolarów na miesiąc to wciąż dość dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że minimalna płaca to w — zależności od rozwiązań przyjętych w poszczególnych stanach — ok. półtora tysiąca dolarów.
Ile zarabia kierowca TIR-a w USA? Kwestia dodatków
W przeciwieństwie do polskich pracowników kierowcy samochodów ciężarowych w USA otrzymują wynagrodzenie składające się przede wszystkim z płacy zasadniczej. Różnego rodzaju diety oraz dodatki mają w tym przypadku znacznie mniejsze znaczenie. Stabilność dochodów to kolejna z korzyści, na które mogą liczyć pracownicy amerykańscy.
Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Istotne jest nie tylko to, ile zarabia kierowca TIR-a w USA. Praca za kółkiem w odległym kraju to nierzadko m.in. wielomiesięczna rozłąka z rodziną. To jeszcze nie wszystko — Stany Zjednoczone są krajem, w którym obowiązuje zupełnie inne reguły w obszarze prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zasadniczo, przyjmuje się, że wyższe zarobki w tym kraju idą w parze z gorszą ochroną socjalną. Trzeba mieć na uwadze te czynniki jeszcze przed wyborem tej profesji.