Praca w Służbie Więziennej polega na pilnowaniu osadzonych i organizacji całej placówki. Wiąże się jednak z ciągłym stresem, a niejednokrotnie także poczuciem zagrożenia. Jak to się przekłada na pensję i ile zarabia klawisz w wiezieniu?
Klawisz to złośliwe określenie strażnika więziennego, które przeniknęło do języka potocznego. Już ten fakt pokazuje, że służba nie cieszy się szacunkiem, a także nie należy do przyjemnych. Czy z trudnymi warunkami pracy wiąże się dobra płaca dla klawiszy?
Spis treści
Charakterystyka pracy w Służbie Więziennej
Myśląc o służbie mundurowej, pewnie czasem zastanawiałeś się, ile zarabia klawisz więzienny. Pilnowanie osadzonych to jednak bardzo niewdzięczne zajęcie. Strażnicy mają do czynienia z rozmaitymi przestępcami, którzy często nie mają niczego do stracenia. Regularnie znajdują się w sytuacji zagrożenia fizycznego i silnego przeciągającego się stresu. W związku z tym do pracy na tym stanowisku przydzielane są tylko osoby po testach psychologicznych i sprawnościowych.
Spełnienie wysokich wymagań dotyczących kandydatów do pracy w więzieniu nie jest gwarancją dobrych zarobków. Pracownicy więzienia zaliczani są do służb mundurowych, a zatem ich pensje są wyznaczone odgórnie za pomocą odpowiedniej ustawy. Wysokość miesięcznego poboru zależy od stopnia, a awans można zdobyć za staż i nienaganną służbę.
Ile zarabia klawisz – średnie pensje
Średnia płaca klawisza więziennego wynosi około 3800 złotych netto, jednak płaca zależna jest od stopnia służbowego. Pracownicy SW na początku swojej służby należą do korpusu szeregowych, a ich pensja na start wynosi około 3300 złotych. Kadra podoficerska, chorążych i oficerska może liczyć na pensje nawet w wysokości ponad 6000 złotych neto miesięcznie. Ponadto w Służbie Więziennej otrzymuje się trzynaste pensje, nagrody jubileuszowe i premie uznaniowe.
Zarobki klawisza więziennego nie rekompensują w pełni stresu i trudnych warunków w pracy. Jedną z zalet rekompensujących trudną pracę w Służbie Więziennej jest jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.