Ile zarabia kurier? Jakie są wymagania pracodawców w pracy kuriera?

Ile zarabia kurier, który dostarcza twoje zamówienia? To pytanie nurtuje niejednego klienta, ale i potencjalnych przyszłych kurierów. Z tego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, by zarobić jak najwięcej i jakie wymagania stawiane są kurierom. Przeczytaj!

Kurier ma niezwykle odpowiedzialną pracę. Zamówienie może być naprawdę bardzo dobrze przygotowane, ale wskutek jego nieuwagi straci swoją wartość. Poza tym godziny pracy kurierów często rozpoczynają się od wczesnego poranka i kończą wieczorem. Ile zarabia kurier w takich warunkach? Jakie umiejętności i uprawnienia musi mieć, by osiągnąć wysoki pułap wynagrodzeń?

Zarobki kurierów – jaka jest mediana wynagrodzeń?

Ile zarabia kurier w obecnych warunkach zatrudnienia? Uśredniony wynik wszystkich stawek pokazuje, że jest to kwota 2500 zł netto. Nie obrazuje ona jednak pełnej sytuacji rynkowej w tej branży. Dokładnie połowa kurierów zarabia mniej niż ta stawka, a połowa – więcej. W porównaniu do innych branż nie jest to zachwycające wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że stawka uzależniona jest od wielu czynników, które mogą diametralnie wpłynąć na zarobki kuriera. Omówiliśmy je poniżej.

Praca kuriera – zarobki i ich zależność

Od czego zależy to, ile zarabia kurier? Do najważniejszych czynników, które mają na to wpływ, należą:

  • firma zatrudniająca;
  • sposób rozwożenia paczek (rower, auto, bus);
  • lokalizacja;
  • forma zatrudnienia;
  • wiek;
  • efektywność pracy.

Jak te wszystkie elementy oddziałują na wysokość stawki kuriera?

Zarobki w firmach kurierskich – czy opłaca się zostać kurierem?

Praca na etacie wiąże się z uzyskaniem podstawowego wynagrodzenia na poziomie od 3500 zł brutto miesięcznie. Dostawcy rowerowi mogą liczyć na nieco mniejsze stawki w okolicach 3000-3200 zł brutto miesięcznie. Do tego często doliczyć można premie związane z jakością obsługi, ilością rozwiezionych terminowo paczek i ogólną sprawnością wykonywanych zleceń. Zwykle firmy kurierskie proponują swoim pracownikom zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie.

Nieco więcej może zainkasować osoba ze statusem studenta. Ile zarabia kurier będący jednocześnie studentem? Zwykle jest on zatrudniony na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, a jego stawka może być niemal o 1000 zł wyższa niż innych osób!

Ile zarabiają kurierzy z własną działalnością?

Coraz chętniej firmy kurierskie zatrudniają ludzi na podstawie tzw. umowy kurierskiej. Polega ona na współpracy z osobą, która prowadzi własną działalność gospodarczą lub chce ją założyć. Jeśli nie obawiasz się dodatkowych obowiązków w postaci rozliczeń księgowych czy obciążenia podatkami, możesz tego spróbować.

Ile zarabia kurier mający własną firmę? Zwykle jego obrót rozpoczyna się od 4000 zł podstawy, do której warto doliczyć też dodatki. Na sam początek możesz więc liczyć na przynajmniej 5000 zł obrotu. Od tego musisz zapłacić podatek dochodowy i koszty związane z ubezpieczeniem.

Kurier z własnym samochodem – zarobki

W ofertach pracy znajdziesz również ogłoszenia o zapotrzebowaniu na kurierów z własnym sprzętem. Zwykle chodzi o samochód osobowy lub dostawczy, rzadziej o pojazd o DMC powyżej 3,5 tony. Dla kurierów, którzy dysponują takim autem, wynagrodzenie może wynieść nawet 6000 zł miesięcznie. 

Pamiętaj jednak, że od zarobionej kwoty w takim przypadku należy odliczyć koszty paliwa, ubezpieczenie pojazdu i jego eksploatację. Poza tym często firma zatrudniająca taką osobę ze swoim samochodem wymaga również przystosowania go przez przyklejenie określonych znaków. To, ile zarabia kurier na rękę, może więc się nieco różnić od początkowej kwoty.

Ile można zarobić jako kurier i ile trzeba pracować?

Tak jak niemal w każdej branży – im lepiej pracujesz, tym więcej zarabiasz. Dlatego to, ile zarabia kurier, jest uzależnione w dużym stopniu od jego dyspozycyjności i zaangażowania. Nie zawsze ma to przełożenie na czas pracy, bo dostawcy w najlepszej kondycji fizycznej i bardzo dobrze zorganizowani, mogą wykonywać więcej pracy w krótszym czasie. 

Zwykle dzień rozpoczyna się między 6 a 7 rano. Moment zakończenia wykonywania obowiązków zależy od rejonu, ilości paczek i umiejętności kuriera. Zwykle jednak jest to przedział godzin między 15 a 18. Jak widać, w niektórych przypadkach kurier może pracować nawet 10-12 godzin dziennie. A to musi przekładać się na zarobki.

Jak szukać ofert w pracy kuriera?

Najlepsze możliwości zarobkowe są zarezerwowane dla osób młodych i silnych. Nic dziwnego, bo każdego dnia trzeba pokonać na nogach sporo pięter z lżejszym i cięższym ładunkiem. Są jednak też oferty bardziej atrakcyjne od innych. Jak je rozpoznać, nie wiedząc, ile zarabia kurier dokładnie w danym przypadku? 

Kurierzy mogą działać w różnych rejonach. Strefy miejskie wymagają pokonywania wielu schodów, ale nie trzeba w nich przemierzać dużych dystansów. Z drugiej strony, kurier działający jedynie w strefie paczkomatów może mieć nieco łatwiej, jeśli jedynie one są obiektem jego pracy.

Ile zarabia kurier i czy warto nim zostać?

Praca kuriera jest opłacana stosownie do wysiłku i zaangażowania. Są też okresy, w których zarobisz zdecydowanie więcej, np. czas przedświąteczny. Ile zarabia kurier wówczas? Może liczyć na naprawdę sowite premie. Wiąże się to jednak oczywiście z dostarczaniem większej liczby paczek. 

Przyjmuje się, że do zarobienia 6000 zł miesięcznie trzeba dostarczyć ok. 80 paczek dziennie. Pieniądze są więc naprawdę atrakcyjne, ale obarczone sporym wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Ta praca wymaga poza tym działania pod presją czasu i dużego skupienia za kierownicą.

Podsumowanie – ile zarabia kurier w Polsce?

Kwota na start w okolicach 2500-2800 zł netto jest atrakcyjna i przyciąga niejednego młodego człowieka. Dodatkowo, nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia ani kursów. Skąd masz wiedzieć, że się do tego nadajesz? Po prostu spróbuj!

Dodaj komentarz