Ile zarabia lekarz w USA i od czego zależą jego zarobki?

Medycyna to dziedzina, w której pracownicy mogą liczyć na wysokie dochody. Jak wyglądają zarobki np. w Stanach Zjednoczonych? Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia lekarz w USA, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Liczymy, że wiedza ta będzie dla ciebie użyteczna.

Niezależnie od specjalizacji oraz kraju, profesja lekarza to zawód pełen wyzwań. Od przedstawicieli tej profesji wymaga się nie tylko ogromnej wiedzy, lecz także odpowiedniego podejścia do pacjentów, etycznego zachowania oraz gotowości do ciężkiej pracy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy taki stan rzeczy przekłada się na to, ile zarabia lekarz w USA?

Ile zarabia lekarz w USA? Zależności

Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie są zarobki medyków pracujących w Stanach Zjednoczonych. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że płace są zróżnicowane pod kątem:

  • specjalizacji (kardiochirurg osiąga zazwyczaj lepsze zarobki niż na przykład lekarz rodzinny),
  • doświadczenie — zależność jest oczywista: im dłuższy staż zawodowy, tym lepsza płaca,
  • stan — w poszczególnych stanach USA mogą obowiązywać różne stawki. Dotyczy to zarówno płacy minimalnej dla niewykwalifikowanych pracowników, jak i pensji dla specjalistów.

To właśnie dlatego udzielenie uniwersalnej odpowiedzi w kwestii tego, ile zarabia lekarz w USA, nie jest możliwe.

Dane dotyczące zarobków personelu medycznego w Stanach Zjednoczonych można znaleźć zarówno w anglojęzycznych raportach branżowych (m.in. raport Doximity 2019 Physician Compensation Report oraz Medscape Physician), jak i na polskich portalach tematycznych (do takich należy np. Puls Medycyny).

Ile zarabia lekarz w USA? Konkrety

Ile zarabia lekarz w USA w zależności od specjalizacji? Z analizy danych wynika, że medycy w USA mogą liczyć na sowite pensje, a ich wieloletnia edukacja nie idzie na marne. Do najlepiej zarabiających specjalistów należą między innymi:

  • chirurdzy plastyczni (ponad pół miliona dolarów rocznie),
  • kardiolodzy (ok. 490 tysięcy dolarów),
  • ortopedzi (niemal 560 tysięcy dolarów na rok),

Niższe zarobki to domena m.in. lekarzy ogólnych (nieco ponad pół miliona dolarów w ujęciu rocznym) oraz pediatrów (ok. dwustu czterdziestu tysięcy dolarów).

Dodaj komentarz