Ile zarabia lekarz wojskowy? Sprawdź, czy warto podjąć takie zatrudnienie!

Ile zarabia lekarz wojskowy? W opinii wielu osób medycyna to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów. Na zarobki nie narzekają też wojskowi. Zatem ile można zarobić, pracując jako lekarz w wojsku?

Wiele osób sądzi, że wojskowi nie mogą narzekać na pensję i zastanawia się, ile zarabia lekarz wojskowy? Czy poza pensją dostaje jakieś dodatki? W systemie szkolnictwa wojskowego przyszłych lekarzy wojskowych pozyskuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nabór cywilny, a drugi polega na kształceniu lekarzy wśród osób, które są już żołnierzami. 

Ile zarabia lekarz wojskowy? 

Zastanawiasz się, ile zarabia lekarz wojskowy? Pełna kwota jego zarobków zależy od stopnia. Na początku swojej kariery lekarze wojskowi, pracujący w placówkach, które podległe są pod Ministerstwo Obrony Narodowej, zarabiają tyle samo, co rezydenci w cywilu.

Kwota ta wynosi od 5752,00 zł brutto, a po dwóch latach rezydentury wzrasta do kwoty 5862,00 zł brutto. Jednak po specjalizacji, podczas gdy zarobki cywilnych lekarzy mocno rosną, w przypadku tych noszących mundur różnica nie jest aż tak duża. Lekarz wojskowy w stopniu porucznika zarabia około 6000 zł brutto miesięcznie. Z tego względu wojsko zmaga się z niedoborem wojskowych lekarzy. 

Dodatki do pensji lekarza wojskowego

Dobrą wiadomością jest to, że to, ile zarabia lekarz wojskowy nie zależy tylko od jego wynagrodzenia zasadniczego. Pensja rośnie wraz ze stażem pracy i doświadczeniem. Wynagrodzenie zasadnicze to nie wszystko, bo poza tym wojskowi dostają też różne świadczenia i dodatki. Przez pierwsze piętnaście lat pracy dodatek od długoletniej służby waloryzowany jest co trzy lata. Wynosi od odpowiednio: 

  • 3% uposażenia zasadniczego po przepracowanych 3 latach,
  • 6% uposażenia zasadniczego po przepracowanych 6 latach,
  • 9% uposażenia zasadniczego po przepracowanych 9 latach,
  • 12% uposażenia zasadniczego po przepracowanych 12 latach,
  • 15% uposażenia zasadniczego po przepracowanych 15 latach. 

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia lekarz wojskowy, to niestety jego pensja nie jest tak wysoka jak lekarzy cywilnych. Jednak zarobki zwiększają się po podliczeniu wszystkich dodatków. To sprawia, że praca jako lekarz w wojsku staje się bardziej opłacalna. 

Dodaj komentarz