Ile zarabia analityk finansowy? Dowiedz się, czym zajmuje się analityk i jak zdobyć pracę w finansach!

Analityk finansowy jest odpowiedzialny za przygotowanie i kontrolowanie budżetu firmy lub instytucji. Gdzie dokładnie analityk może znaleźć zatrudnienie? Dowiedz się, ile zarabia analityk finansowy i jak nim zostać!

Działalność każdego przedsiębiorstwa musi wykazywać rentowność. W przeciwnym razie właściciela czekają ogromne problemy. Aby ustrzec firmę przed niewypłacalnością, warto zatrudnić analityka finansowego. Osoba ta odpowiedzialna jest za kontrolę przepływu pieniędzy oraz długoterminową prognozę kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Analityk finansowy powinien być sumienny, dokładny i skrupulatny. Niezbędny jest również analityczny umysł i spostrzegawczość. Czy wysoka odpowiedzialność i ryzyko zawodowe jest w Polsce odpowiednio wynagradzane? Sprawdź, ile zarabia analityk finansowy!

Jak zostać analitykiem finansowym i gdzie znaleźć pracę?

Teoretycznie do pracy jako analityk finansowy nie jest konieczne udokumentowane wyższe wykształcenie kierunkowe. W praktyce często zdarza się, że jednym z wymogów pracodawcy jest ukończenie przez kandydata studiów na kierunku: ekonomia, matematyka lub finanse i rachunkowość. Bardzo dużym atutem jest również doskonała znajomość języka angielskiego. W branży finansowej przydadzą się kursy zakończone uzyskaniem certyfikatu, np.:

  • ACCA – międzynarodowy certyfikat z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem;
  • CIA – najbardziej rozpoznawalny na świecie certyfikat audytora wewnętrznego.

Ile zarabia analityk finansowy?

Nie ulega wątpliwości, że praca w finansach jest niezwykle odpowiedzialną funkcją. To, ile zarabia analityk finansowy, jest uzależnione w głównej mierze od stażu pracy, danego przedsiębiorstwa lub instytucji oraz lokalizacji firmy. Według serwisu wynagrodzenia.pl średnia miesięczna pensja analityka wynosi 7050 zł brutto. Najlepiej zarabiające osoby na tym stanowisku otrzymują wynagrodzenie przekraczające 8500 zł brutto.

Praca w charakterze finansisty nie jest dla każdego. Bezsprzecznie potrzebne są odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu. To, ile zarabia analityk finansowy wynika z jego ogromnej odpowiedzialności i konieczności ciągłego rozwoju.

Dodaj komentarz