Ile zarabia onkolog i jak zostać lekarzem chorób nowotworowych?

Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami nowotworowymi. Żeby zostać lekarzem w tej specjalizacji, konieczne jest ukończenie studiów i  dodatkowych stażów. Ile zarabia onkolog po tak długim okresie kształcenia?

Lekarz jest zawodem, który cieszy się sporym szacunkiem, a wynagrodzenia w medycynie należą do wysokich. Dobre płace można uzyskiwać dopiero po przejściu wielu lat nauki, szkoleń i staży w placówkach medycznych. Jakie kwalifikacje musi mieć onkolog i na jakie zarobki może liczyć? 

Kto może zostać onkologiem? 

Szacunek społeczny, możliwość rozwoju zawodowego i przyzwoite zarobki zachęcają wielu młodych ludzi do wyboru zawodów medycznych. Duży wpływ na to, ile zarabia onkolog, ma jego wykształcenie. Aby móc pochwalić się specjalizacją w tej dziedzinie, trzeba odbyć wieloletnią naukę. 

Pierwszym krokiem w stronę onkologii jest ukończenie studiów medycznych i odbycie ponad rocznego stażu zakończonego egzaminem państwowym. Jest to jednak początek drogi do specjalizacji w dziedzinie onkologii. Lekarz musi następnie przejść kilkanaście kursów zakończonych egzaminami, a także cztery staże. Przy odpowiedniej organizacji całość zajmuje około 6 lat. Zatem student pierwszego roku medycyny może zostać onkologiem dopiero po niemal 11 latach. 

Ile zarabia onkolog – średnie płace 

Choć ilość zdobytej wiedzy może wskazywać na wysokie zarobki tego specjalisty, nie zawsze tak jest. Pensje lekarzy są bardzo zróżnicowane i na to, ile zarabia onkolog, wpływ ma wiele czynników. Ważne jest miejsce pracy, miesięczna ilość godzin w poradni i na dyżurach, a także dodatkowe etaty w prywatnych placówkach.

Według szacunkowych danych średnia miesięczna pensja onkologa w Polsce wynosi 4400 złotych netto. Ponad połowa pracowników na tym stanowisku otrzymuje pensje w granicach od 3400 do 7300, a ponad 20 procent zarabia jeszcze więcej. To pokazuje, jak zróżnicowane dochody można uzyskać, wybierając tę specjalizację. 

Zarobki onkologa wydają ci się bardzo atrakcyjne? Pamiętaj, że na tej ścieżce kariery czeka cię sporo nauki, odpowiedzialności i dużo stresu.

Dodaj komentarz