Ile zarabia logistyk, czyli branża transportowa pod lupą!

Ile zarabia logistyk? Temat zarobków to zawsze szeroko dyskutowany temat i w przypadku wielu branż nie można tego określić jednoznacznie. Tak samo jest w logistyce. Jak wyglądają wynagrodzenia w tej dziedzinie?

Logistyka to proces planowania, realizacji, a także nadzoru nad zoptymalizowanym przepływem określonych produktów z miejsca, w którym zostały wyprodukowane do miejsca samej sprzedaży. W tym wypadku rodzi się pytanie, kto czuwa nad tym całym procesem. Ile zarabia logistyk? Jakie są jego zadania?

Logistyk – czym charakteryzuje się ten zawód?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia logistyk, warto wspomnieć o tym, kim właściwie jest ta osoba. Człowiek pełniący tę funkcję zobowiązany jest do planowania i realizacji przepływu produktów. Co więcej, to na nim spoczywa odpowiedzialność za zarządzanie łańcuchem dostaw w taki sposób, aby transport od dostawcy do odbiorcy przebiegł bez większych problemów. Zawód ten okazuje się niezbędny w handlu czy spedycji, a same zarobki w logistyce najczęściej zależne są od wielkości danej firmy. Praca w tej dziedzinie jest dość wymagająca, jednak zapewnia wiele satysfakcji, dlatego spora część osób rozważa rozwój kariery właśnie w tym kierunku. Specjalista ds. logistyki – zarobki na tym stanowisku interesują wiele osób. 

Droga do zawodu – to musisz wiedzieć!

ile zarabia logistyk - droga do zawodu

Sama droga do tego zawodu jest tak samo istotna, jak jego zarobki. Co ciekawe, jego wykonywanie nie będzie od ciebie wymagało żadnych dodatkowych uprawnień, a jedynie określonej wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej. Właśnie dlatego spora część osób kształci się w tej dziedzinie w technikum logistycznym lub na specjalistycznych studiach. Przedmioty obowiązkowe, które należy zaliczyć, to:

  • zapasy i magazynowanie;
  • logistyka w procesie produkcji;
  • procesy transportowe w logistyce.

Warto wspomnieć  o tym, że zarobki inżyniera logistyki są znacznie wyższe niż pensja technika. Z czasem jednak każdy z nich może awansować, co ma wpływ na lepsze wynagrodzenie, a zarobki specjalisty ds. logistyki są naprawdę spore. Na dobre pieniądze może jednak liczyć wyłącznie ta osoba, która może pochwalić się określonymi cechami. 

Cechy pożądane u każdego logistyka!

Odpowiednie przygotowanie do zawodu jest niezwykle ważne, dlatego każdy przyszły specjalista w opisywanej dziedzinie zamiast pytania, ile zarabia logistyk, powinien się zastanowić, jakimi cechami charakteryzuje się dobry pracownik w tej dziedzinie. Należy zaznaczyć, że brak predyspozycji nie oznacza, że droga do wykonywania zawodu jest zamknięta. Jakie cechy powinien mieć dobry logistyk?

  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji;
  • skuteczność;
  • dyscyplina; 
  • nienaganna organizacja;
  • możliwość działania pod presją czasu;
  • kreatywność;
  • komunikatywność;
  • otwartość.

Wszystko to wpływa na wysokość zarobków w logistyce,  które z czasem będą jeszcze wyższe. 

Logistyka – zarobki i obowiązki

Poza wysokością pensji warto wziąć pod uwagę zadania, jakie są obowiązkowe w tej branży. Jakie? Wbrew pozorom jest to całkiem długa lista. Chodzi w szczególności o:

  • sprawne zarządzanie oraz planowanie przepływu towarów;
  • pilnowanie kosztów, które powinny być odpowiednie dla danego przedsiębiorstwa;
  • identyfikacja produktów w czasie produkcji oraz ich późniejsze magazynowanie;
  • kontrolowanie stanów magazynowych;
  • nadzorowanie procesów reklamacji;
  • analizowanie wszelkich produktów pod kątem ich nieopłacalności.

W świetle tak intensywnych obowiązków zarobki logistyka powinny odzwierciedlać nakład pracy.

Specjalista ds. logistyki – zarobki

ile zarabia logistyk - specjalista ds. logistyki – zarobki

Wynagrodzenia poszczególnych pracowników są bardzo zróżnicowane, a zakres czynników, które na nie wpływają naprawdę szeroki. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione w największych firmach. Nie bez znaczenia są także negocjacje z poszczególnymi klientami oraz analiza kosztów. Ile zarabia logistyk na konkretnym stanowisku?

  • asystent do spraw logistyki – od 2800 do 3300 złotych brutto;
  • specjalista do spraw logistyki – od 3800 do 5300 złotych brutto;
  • starszy specjalista do spraw logistyki – od 4500 do 6000 złotych brutto;
  • kierownik do spraw logistyki – od 6000 do 11000 złotych brutto;
  • dyrektor do spraw logistyki – od 1000 do 20000 złotych brutto.

Czy warto zostać logistykiem?

Zapotrzebowanie na wszelkie usługi związane z transportem stale rośnie. W związku z tym nie powinien dziwić cię fakt, że logistyka jest dziedziną, która wciąż będzie się rozwijała. Już obecnie na rynku brakuje specjalistów w tej branży. Zarobki są dobre, jednak praca w nieustannym stresie to coś, z czym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Jeśli jednak jesteś osobą, która stale lubi się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje, a twoje ambicje są całkiem wysokie, warto rozważyć właśnie zawód logistyka. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na stałe zatrudnienie. Aby osiągnąć godziwe zarobki logistyka, należy się jednak nieustannie dokształcać.

Ostatnią zaletą, o której nie można zapomnieć, jest proces kształcenia. Samo technikum okazuje się wystarczające, aby zostać logistykiem, co jest naprawdę niezbyt wymagającą ścieżką edukacji. W późniejszym czasie możesz ukończyć wszelkie kursy, które tylko i wyłącznie podniosą twoją wartość na rynku. 

Jak już zatem wiesz, każdy logistyk może liczyć na naprawdę niezłe wynagrodzenie za swoją pracę. Kiedy jednak powrócisz myślami do tematu obowiązków w tej dziedzinie, sam dojdziesz do wniosku, że pensje te są jak najbardziej adekwatne do wszelkich zadań. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się iść na logistykę?

Po ukończeniu studiów logistycznych masz duże szanse na znalezienie zatrudnienia z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Logistyka to przyszłościowa branża, która stale się rozwija. Nie brakuje w niej miejsc pracy dla specjalistów i fachowców w swojej dziedzinie.

Ile zarabia logistyk na start?

Początkujący logistyk zarabia w Polsce średnio 3500 złotych netto. Pensja osoby na tym stanowisku wzrasta wraz ze wzrostem doświadczenia i stażu pracy.

Ile zarabia logistyk 2024?

Wysokość zarobków logistyków zależy od wielu czynników, w tym stanowiska, doświadczenia i stażu pracy. Stawki wahają się od 2800 do nawet 20 000 złotych brutto.

Dodaj komentarz