Ile zarabia nauczyciel stażysta? Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce. Zarobki i możliwe podwyżki

Zastanawiasz się, czy praca nauczyciela jest opłacalna? Szkolnictwo to rozwojowa branża, która wymaga jednak sporego poświęcenia. Sprawdź, ile zarabia nauczyciel stażysta i czy warto nim zostać.

Praca nauczyciela to bardzo wymagające zajęcie. Wiele lat poświęcenia na własną edukację oraz inwestowanie w poszerzanie swojej wiedzy nie zawsze daje wymierne korzyści finansowe. Jeśli przejdziesz długą drogę edukacji i masz dar do przekazywania swojej wiedzy innym, na pewno będziesz świetnym pedagogiem, jednak przy podjęciu decyzji o zawodowej ścieżce ważne jest też to, ile zarabia nauczyciel stażysta. Pamiętaj, że od 2022 pensja minimalna nauczyciela stażysty w Polsce wynosi nieco ponad 3000 złotych brutto miesięcznie, czyli tyle samo, ile najniższa krajowa. Czy obowiązki takiej osoby są na tyle niewielkie, że da się zaakceptować taką wypłatę na początek? Sprawdź, ile zarabia nauczyciel stażysta w publicznej szkole.

Ile zarabia nauczyciel stażysta? Jak zostać stażystą w Polsce?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zostaniesz nauczycielem stażystą? To proste. Kiedy pragniesz rozpocząć swoją karierę zawodową w szkolnictwie, zainwestuj w pierwszej kolejności w swoją edukację. Podstawą są oczywiście:

  • ukończone studia przedmiotowe;
  • uprawnienia pedagogiczne (zdobyte np. w ramach specjalizacji nauczycielskiej).

Kiedy zadbasz o te podstawowe kwestie, masz szansę rozpocząć pracę w roli nauczyciela stażysty. Jakie zarobki osiągniesz na początku zawodowej drogi? Obecnie będzie to pensja na poziomie 3537,80 złotych brutto miesięcznie za pełen etat pracy. Pamiętaj, że praca nauczyciela to również wielogodzinne przygotowania do zajęć w szkole. Poszerzanie wiedzy, zdobywanie nowych uprawnień czy dopełnianie kwestii formalnych to także część tej pracy, często już poza budynkiem szkoły.

Awans w szkolnictwie – zarobki nauczyciela stażysty, a ile nauczyciel kontraktowy?

Wiesz już, ile zarabia nauczyciel stażysta, czyli osoba na pierwszym szczeblu oświatowej drabiny. Rozpoczynasz swoją karierę właśnie w takiej roli z pensją w okolicach 3000 złotych brutto miesięcznie. Ile trwa staż w szkole? Najczęściej jest to maksymalnie pół roku. To minimalny wymiar zatrudnienia, po którym prawdopodobnie otrzymasz propozycję stałej pracy jako pełnoprawny nauczyciel, pod warunkiem, że spełniasz prawne wymogi. Kiedy ukończysz studia, masz szansę awansu na nauczyciela kontraktowego. Jeśli nim zostaniesz, otrzymasz podwyżkę do 3034 złotych brutto miesięcznie. Widzisz, że obowiązki różnica w wysokości pensji nauczyciela stażysty i kontraktowego jest naprawdę znikoma.

Praca nauczyciela i awanse. Ile zarabia nauczyciel dyplomowany?

Aktualne przepisy z góry określają wysokość wynagrodzenia osób pracujących w edukacji. Ile zarabia nauczyciel stażysta? Obecne przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku wskazują, że początkujący pedagog otrzyma minimalne wynagrodzenie wynoszące nieco ponad 3500 złotych brutto miesięcznie, czyli 100% kwoty bazowej dla nauczycieli. Jako nauczyciel kontraktowy otrzymasz już 111% kwoty bazowej, a jako nauczyciel mianowany aż 144% kwoty bazowej. Obecnie najwięcej zarabia nauczyciel dyplomowany, który otrzymuje średnio 6509 złotych brutto miesięcznie. Jak widać, zarobki nauczycieli zależne jest od stopnia awansu zawodowego i może wzrosnąć wraz ze zwiększaniem kwalifikacji.

Czy warto zostać nauczycielem w Polsce? Ile zarabia nauczyciel stażysta w 2022 roku?

Choć pensja na początku kariery w oświacie nie imponuje, osoby z predyspozycjami powinny rozważyć podjęcie pracy w szkole. Każdy przecież najpierw był nauczycielem stażystą, aby móc w późniejszym czasie rozwijać swoje kompetencje zawodowe. W ten sposób zwiększysz też poziom swojego wynagrodzenia. 

Kochasz edukację i wiesz, że to dobry kierunek twojej kariery zawodowej? Zainwestuj w studia i kursy, a zostaniesz dobrym nauczycielem, który zarabia godziwe pieniądze. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ początki bywają trudne. Wiesz już, ile zarabia nauczyciel stażysta, ale jednocześnie masz wizję tego, że ciężka praca i awanse (zwłaszcza na nauczyciela dyplomowanego i mianowanego) mogą zostać wynagrodzone.

Dodaj komentarz