Ile zarabia nauczyciel? Jakie jest wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego? Sprawdź

Ile zarabia nauczyciel? To musisz wiedzieć! Sprawdź, jaka jest średnia zarobków w Polsce i na świecie. Dowiedz się też, jak zmienia się ona w trakcie awansu. Pensja nauczycieli powinna cię zainteresować, nim wybierzesz się na studia pedagogiczne.

Stawki nauczycieli nie należą do najwyższych. Niestety, ma to negatywny wpływ na cały system edukacji. W końcu zarobki nauczycieli przekładają się na ich chęć do pracy oraz zaangażowanie w uczenie młodych ludzi. Zarobki nauczycieli wzbudzają więc trochę kontrowersji. Z tego powodu, nim zdecydujesz się na studia pedagogiczne, sprawdź, czy aby na pewno jest to twoja pasja. To, ile zarabia nauczyciel w placówce prywatnej często wcale nie różni się od tego, ile zarabia osoba w państwowej szkole.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela – ile ono wynosi?

Wynagrodzenie nauczyciela, jeśli chodzi o jego medianę, wynosi ok. 3900 zł. Oznacza to, że na rękę osoba pracująca w tym zawodzie otrzyma około 1000 zł mniej. Średnie wynagrodzenie nauczyciela waha się zaś pomiędzy 3200-4900 zł. 

To, ile zarabia nauczyciel, można porównać do tego, ile dostają osoby pracujące w zawodach wymagających najniższych kwalifikacji. Dzieje się tak mimo że taka osoba musi ukończyć odpowiednie studia. 

Karta Nauczyciela – czym ona jest?

Istnieje dokument, który określa zarobki – Karta Nauczyciela. To polska ustawa z 1982 roku. W przypadku tego zawodu ustalenia w niej zawarte są ważniejsze niż Kodeks Pracy, dlatego każdy pedagog koniecznie musi się z nią dokładnie zapoznać. Zawiera ona 15 rozdziałów, w tym także te poświęcone awansowi zawodowemu czy wynagrodzeniu. To szczególnie powinno interesować te osoby, które dopiero przymierzają się do pracy jako nauczyciel.

Nauczyciel stażysta – zarobki na początku kariery

Nauczyciel stażysta, który dopiero co skończył szkołę wyższą, nie ma co liczyć na wysokie zarobki. Zazwyczaj taka osoba dostaje najniższą krajową wypłatę. Dopiero z czasem może podwyższać swoje kompetencje i możliwości. W największych placówkach zarabia zwykle 3100 zł brutto. To naprawdę nie jest wysoka kwota dla osoby, która najpierw musi skończyć co najmniej trzy lata studiów.

Nauczyciel kontraktowy – zarobki po kilku latach pracy

Zarobki nauczyciela kontraktowego są wyższe, bo jest on osobą po awansie. Oznacza to, że po spełnieniu wszystkich norm, pensja nauczyciela o takich kwalifikacjach być o wyższa. Minimalna kwota, którą musi dostać nauczyciel, wynosi od 3000 do 3600 zł. Zwykle jednak nie przekracza ona podanej normy, ponieważ placówki państwowe po prostu nie mają większego budżetu.

Nauczyciel mianowany – ile zarabia taki nauczyciel?

Ile zarabia nauczyciel mianowany zaraz po awansie? Zwykle ta kwota oscyluje w okolicy 3500 zł. Jednak, im dłuższy jest staż pracownika, tym bardziej wzrasta jego wypłata. Po dłuższym stażu może ona wynosić nawet 4590 zł, wg danych podanych w rozmaitych raportach. To jednak nie jest koniec możliwości awansu u nauczycieli.

Jakie jest wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego?

Wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego, czyli takiego z największymi stażem i kwalifikacjami, jest najwyższe i wynosi ponad 6000 zł brutto miesięcznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że kwota ta zostaje przyznana po wielu latach pracy. Jest też związana z dodatkowym wysiłkiem ze strony pracownika, włożonym we własny rozwój. 

Wypłata nauczyciela w innych krajach świata

Ile zarabia nauczyciel w innych krajach? Wiele zależy od kwalifikacji oraz tego, jak wygląda cały system szkolnictwa. Płaca nauczyciela zwykle nie jest tą najwyższą. Często jednak kwota, którą dostaje taki pracownik, jest wyższa niż w Polsce. Dotyczy to szczególnie krajów zachodnich. Jak wyglądają przeciętne, miesięczne wypłaty?

UK£2500 (ok. 13000 zł)
USA5000$ (ok. 19000 zł)
Niemcy3800 euro (ok. 17000 zł)
Francja2200 euro (ok. 10000 zł)
Japonia247,700 JPY (ok. 8600 zł)
Brazylia9,080 BRL (ok. 6600 zł)
wypłata nauczyciela w innych krajach świata

Bycie nauczycielem to nie tylko zarobki

Choć w Polsce nauczyciel nie może liczyć na zbyt dużą wypłatę, to nie ulega wątpliwości, że ten zawód to coś więcej niż zarobki. Taka osoba powinna przede wszystkim czuć pasję i potrzebę, aby nauczać dzieci i młodzież. Funkcja nauczycieli w społeczeństwie jest nieoceniona. Jeśli masz wrażenie, że to jest zajęcie dla ciebie, być może warto się nim zainteresować. Zwróć uwagę na to, że wypłaty mimo wszystko cały czas rosną. Ponadto, nauczycieli po prostu brakuje na rynku pracy, co daje prawie że gwarancję zatrudnienia.

Dodaj komentarz