Ile zarabia notariusz? Zawód ten owiany jest sporą tajemnicą. Nie inaczej jest z wynagrodzeniami, które otrzymują osoby pracujące w tej branży. Wbrew pozorom stawki te mogą być bardzo zaskakujące, dlatego warto poznać więcej szczegółów na ten temat.
Notariusz to z pewnością jeden z zawodów zaufania publicznego. Wiele ludzi uważa osobę na takim stanowisku za urzędnika państwowego. Jest to spowodowane tym, że wystawiane przez niego akty mają status dokumentu państwowego.
Prawda jest jednak taka, że niektóre zawody i ich specyfika są dla większości nieznane i jednym z nim jest właśnie zawód notariusza. Ile zarabia specjalista w tej branży? Co wpływa na jego wynagrodzenie? Co trzeba zrobić, aby móc pracować jako notariusz?
Spis treści
Czym zajmuje się notariusz?
Zanim odpowiem na pytanie, ile zarabia notariusz, spróbujmy krótko scharakteryzować tę profesję. Jest to zawód zaufania publicznego, a osoba piastująca to stanowisko może nazywać siebie prawnikiem. Specjaliści w tej branży powoływani są przez ministra sprawiedliwości. Ich najważniejszym zadaniem jest sporządzanie aktów notarialnych, a także zajmowanie się innymi czynnościami notarialnymi.
Warto wspomnieć, że osoba na tym stanowisku nie dokonywać tych czynności na rzecz własną, a także swoich krewnych. Zobowiązana jest zadbać o interes oraz bezpieczeństwo obu stron, a każde z działań notariusza musi być zgodne z etyką, prawem oraz tajemnicą zawodową. Wszystko to powinno mieć przełożenie na odpowiednio wysokie zarobki notariusza.
Czy praca notariusza jest trudna?
Zawód notariusza jest bardzo wymagający i odpowiedzialny. Ilość zadań, jakimi zajmuje się on każdego dnia, wymaga dużej sprawności w działaniu i organizacji pracy własnej. Zawód ten wymaga również nieustannego dokształcania się. Prawo stale się zmienia, a notariusz nie może sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia w tej kwestii. Co trzeba zrobić, aby móc nazywać się notariuszem i uzyskać adekwatne do swojej pracy wynagrodzenie?
Jak wygląda ścieżka kariery notariusza? Jak zostać notariuszem?
Ile zarabia notariusz – to pytanie nurtuje wiele młodych ludzi stojących przed wyborem drogi zawodowej. Warto jednak poznać również inne aspekty związane z wykonywaniem tej profesji. Przez jakie etapy musi przejść każdy przyszły notariusz?
- ukończenie prawniczych studiów wyższych;
- odbycie 3,5-letniej aplikacji;
- sporządzenie nie mniej niż 70 projektów aktów notarialnych oraz ponad 14 projektów wybranych innych czynności notarialnych;
- uzyskanie patronatu notariusza lub aplikanta notarialnego;
- zdanie trzyczęściowego egzaminu.
Dopiero kiedy uda ci się zrealizować wszystkie te punkty, będziesz mógł zwrócić się do ministra sprawiedliwości o wpisanie na zamkniętą listę notarialną. Jeśli wszystko się powiedzie, kilka tygodni później będziesz mógł nazywać siebie notariuszem. Zarobki w tej branży powinny być odpowiednio wysokie w uwagi na fakt, że ścieżka kariery jest dość złożona i wieloetapowa. Sprawdź zatem, ile zarabia notariusz w Polsce.
Ile zarabia notariusz?
Odpowiedź na pytanie, ile zarabia notariusz, może wielu zaskoczyć. W końcu z pewnością spodziewasz się, że osoba na tym stanowisku może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a specjalista w tej branży zarabia średnio 4280 złotych netto.
To, ile zarabia notariusz, w dużej mierze zależne jest od jego doświadczenia oraz renomy. Tym samym konkretne pensje mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ile zarabia notariusz w poszczególnych regionach Polski?
Gdzie notariusz może zarobić najwięcej, a gdzie najmniej?
Na wysokość wynagrodzenia notariusza w dużej mierze wpływa już samo miejsce świadczenia usług. W tym wypadku na pierwszej pozycji znajduje się województwo mazowieckie. Średnie zarobki na stanowisku notariusza to w tym regionie ok. 4500 złotych netto.
Nieco mniej korzystnie sytuacja wygląda w województwach wielkopolskim oraz dolnośląskim. Regiony te znajdują się pośrodku rankingu, a przeciętna pensja notariusza wynosi tam 3300–3600 złotych netto. W których regionach jest pod tym względem najsłabiej?
Województwo lubuskie oraz podlaskie to obszary, w których notariusz średnio otrzymuje „na rękę” zaledwie 2200–2500 złotych. Ile zarabia notariusz, który decyduje się prowadzić swoją własną działalność?
Zarobki notariusza z własną kancelarią
Spora część osób w tej branży po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia decyduje się założyć swoją własną działalność, licząc na zwiększenie swoich zarobków. Niestety rzeczywistość jest nieco odmienna, a stałe koszty związane z własnym biznesem sprawiają, że na początku naprawdę nie jest łatwo.
Ile zarabia notariusz w swojej firmie? Jego pierwsze miesięczne zarobki mogą być nawet niższe niż na etacie. W zależności od wielu aspektów wahają się od 2500 do 3500 złotych.
Na wynagrodzenie w tym zawodzie mocno wpływa renoma danej osoby. W związku z tym wraz z pozyskiwaniem kolejnych klientów pensja będzie rosła. Tym samym najlepsi notariusze w Polsce, prowadzący swoją własną działalność, są w stanie osiągać miesięczne zarobki rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Teraz z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak wymagający jest profesja notariusza. Czy jednak to, ile zarabia notariusz, rzeczywiście oddaje trudy jego pracy? Warto dobrze przemyśleć wybór zawodu i posiadane predyspozycje. Wówczas masz największe szanse na trafną decyzję i osiągnięcie sukcesu w branży.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia notariusz z własną kancelarią?
Po otwarciu własnej kancelarii początkowe wynagrodzenie notariusza nie jest wysokie (około 3500 zł), jednak z czasem i wraz ze wzrostem renomy kancelarii stawka ta znacznie rośnie. Notariusz z doświadczeniem i uznaniem może zarabiać nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Ile zarabia notariusz 2024?
Osoby pracujące na tym stanowisku zarabiają średnio 4280 złotych netto.
Jak długo trwa aplikacja notarialna?
Aplikacja notarialna trwa 3,5 roku. W tym czasie aplikant poznaje całokształt pracy notariusza i związane z nią kwestie.