Ile zarabia okulista? Poznaj średnie pensje lekarzy specjalistów

Z poniższego artykułu dowiesz się, ile zarabia okulista w naszym kraju. Jak wygląda praca okulisty? Co trzeba zrobić, by zostać lekarzem w tej specjalizacji? Przekonaj się, na jakie wynagrodzenie może liczyć taka osoba!

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, ile zarabia okulista w Polsce, musisz mieć świadomość, że zarobki takiego lekarza zależą od kilku czynników. Postaramy się jak najlepiej wyjaśnić specyfikę pracy okulisty. Poznasz warunki zatrudnienia oraz miesięczne wynagrodzenie okulisty i sprawdzisz, jak nim zostać. Przeczytaj!

Kim jest okulista?

Przede wszystkim okulista jest lekarzem specjalistą. Zajmuje się leczeniem, diagnostyką oraz profilaktyką chorób związanych ze zmysłem wzroku. W trakcie studiów poznał dokładną specyfikę oka, a także jego aparatów pomocniczych w postaci spojówek, łez czy powiek, a także mięśni zewnętrznych. Okulista najczęściej jest lekarzem pierwszego kontaktu, z którym konsultuje się problemy związane ze wzrokiem. Przeprowadza również badania profilaktyczne i rutynowe.

Okulista dziecięcy – kiedy warto go odwiedzić?

Okulista dziecięcy specjalizuje się w leczeniu i diagnostyce narządu wzroku najmłodszych pacjentów. Pracuje z dziećmi, które ukończyły już 3. miesiąc życia. Rodzice powinni odwiedzać okulistę dziecięcego, by sprawdzić stan narządu wzroku dziecka. W szczególności jednak wizyta jest wskazana, gdy:

 • maluch jest wcześniakiem;
 • zauważyłeś infekcje lub urazy oka;
 • z oczu wydziela się ropna substancja;
 • widzisz nieprawidłowość budowy oczu lub podejrzewasz zeza.

Jak wygląda praca lekarza okulisty w Polsce?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia okulista, przybliżymy specyfikę jego pracy. Okuliści najczęściej zajmują się kontrolą oczu, profilaktyką chorób związanych z narządem wzroku, a także leczeniem podstawowych wad i schorzeń. Do najczęstszych obowiązków okulistów w Polsce należy wykonywanie badań:

 • pola widzenia;
 • ostrości wzroku;
 • dna oka;
 • USG oka;
 • pomiaru ciśnienia w gałce ocznej;
 • tomografii.

Ile zarabia okulista? Miesięczne i roczne wynagrodzenie

Przede wszystkim warto wiedzieć, że to ile zarabia okulista, jest zależne od kilku czynników. Najważniejsze jest miejsce pracy. Więcej można zarobić, pracując w prywatnej placówce lub jako osoba prowadząca własny gabinet. Na znacznie mniejsze wynagrodzenie mogą liczyć okuliści, którzy na co dzień pracują w publicznych placówkach lub szpitalach. Ponadto na wynagrodzenie mają wpływ doświadczenie, specjalizacje oraz miasto, w którym lekarze prowadzą praktykę. Przeciętne wynagrodzenie okulisty w szpitalu wynosi między 3500 a 5000 złotych brutto. Natomiast w przypadku prywatnych placówek najlepsi specjaliści mogą liczyć na przychody w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Ile zarabia lekarz okulista? Jak zostać okulistą?

Jeśli chcesz zostać okulistą w Polsce, musisz ukończyć studia lekarskie i wybrać specjalizację okulistyczną. Musisz również odbyć obowiązkowe praktyki, w trakcie których zdobędziesz wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentami. Co więcej, aby dostać się na specjalizację okulistyczną, musisz złożyć wniosek do Centrum Zdrowia Publicznego. Specjalizacja trwa od 5 do 7 lat. W trakcie zajęć trzeba odbyć kursy i staże. Mają one za zadanie wykształcić okulistów w takich dziedzinach jak:

 • neurookulistyka;
 • chirurgia refrakcyjna;
 • onkologia okulistyczna;
 • choroby powierzchni oka.

Lekarze specjaliści – czy warto?

To, ile zarabia okulista, może być powodem do rozważenia tej drogi. Masz wiedzę z przedmiotów ścisłych, a wizja wieloletniej nauki cię nie przeraża? Studia na kierunku lekarskim ze specjalizacją okulistyczną mogą być dla ciebie odpowiednim wyborem. Okulistyka to bez wątpienia bardzo przyszłościowy kierunek, który jednocześnie jest bardzo opłacalny. Jednak musisz pamiętać, że sama nauka i zawód są bardzo wymagające.

Wiesz już, ile zarabia okulista w naszym kraju. Na wynagrodzenie lekarzy specjalistów wpływa wiele czynników, ale okuliści bez wątpienia mogą liczyć na wysokie zarobki. Do możliwości podjęcia pracy w zawodzie potrzebna jest wieloletnia praca, sumienność i wytrwałość. Jeśli widzisz u siebie predyspozycje, możesz rozważyć właśnie studia medyczne i specjalizację okulistyczną.

Dodaj komentarz