Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Jakie ma obowiązki i kwalifikacje?

Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Czy jej pensja jest adekwatna do wykonywanych obowiązków? Czym różni się praca opiekunki od zadań pracownika socjalnego i asystenta rodziny? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

MOPS to samorządowa jednostka organizacyjna, która zatrudnia pracowników socjalnych, asystentów rodziny i opiekunki społeczne. Ci pierwsi zajmują się wywiadami środowiskowymi i wypełnianiem dokumentacji związanej z przyznaniem bądź odmową przyznania zasiłków, a także przydzielaniem pomocy w formie wizyt opiekunki lub asystenta rodziny.

Asystent wspiera rodziny, w których dzieci sprawiają problemy wychowawcze. Z kolei opiekunka pomaga osobom starszym i niepełnosprawnym. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Czytaj dalej.

Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie?

Wysokość zarobków opiekunek społecznych to zwykle kwota najniższego krajowego wynagrodzenia przy pracy na pełen etat. W 2022 roku to 3010 złotych brutto, czyli 2364 złote na rękę. To zarobki bardzo niskie, zwłaszcza że jest to praca trudna i obciążająca psychicznie.

Do obowiązków opiekunek należą m.in. pomoc przy myciu podopiecznych, zmiana pościeli i bielizny, zakupy żywnościowe, wykupywanie recept i sprzątanie domu. Każda opiekunka ma baczenie na kilka domowych gospodarstw, w których żyją osoby wymagające stałej lub tymczasowej opieki.

Ile kosztują rodzinę wizyty opiekunki z MOPS-u?

Co jeszcze warto wiedzieć oprócz tego, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Także to, że osoba chora lub jej rodzina musi zapłacić za usługi opiekunki z MOPS-u. Nie są to duże kwoty (około 20,00 złotych za godzinę). Jednak w skali miesiąca to spore obciążenie dla budżetu domowego. Dlatego osoby z najniższym dochodem mogą starać się o dofinansowanie opieki z MOPS-u lub o opiekę bezpłatną. Zasady przydzielania takiej opieki i kryteria dochodu uchwalane są przez rady gmin.

Wiesz już, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie. Aby wykonywać taką pracę, wystarczy wykształcenie średnie i ukończony kurs dla opiekunek środowiskowych. Jednak pensja jest nieadekwatna do wykonywanych obowiązków. Rozwiązaniem może być znalezienie etatu w agencjach opiekunek prywatnych lub dorabianie prywatnymi zleceniami.

Dodaj komentarz