Ile zarabia optometrysta? Sprawdź, ile można zarobić na takim stanowisku!

Ile zarabia optometrysta? Dla wielu osób praca w salonie optycznym wydaje się bardzo ciekawa. Jednak czy jest też opłacalna pod względem finansowym? 

Czasami zawód optometrysty mylony jest z okulistą lub optykiem. Tymczasem są to różne zawody, z różnymi obowiązkami. Do głównym zadań optometrysty należy diagnostyka problemów ze wzrokiem, a także dobierania okularów i soczewek. Optometryści powinni mieć wiedzę zarówno z inżynierii optyki, a także biologii układu wzrokowego. Jest to odpowiedni zawód dla osób, które przejawiają zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, takimi jak biologia, matematyka i fizyka. Stanowisko optometrysty jest bardzo wymagające. Czy jest też opłacalne? Sprawdź, ile zarabia optometrysta! 

Czym dokładnie zajmuje się optometrysta? 

Do głównym zadań optometrysty należy wykonywanie pomiarów parametrów układu wzrokowego. Dokonuje się tego za pomocą takich narzędzi o tajemniczych nazwach, jak refraktometr, oftalmometr, oftalmoskop, tonometr, biomikroskop, topograf, polomierz, foropter, tablice testowe. Przyrządy te przeznaczone są do badania, wykrywania oraz diagnozowania wad układu wzrokowego. Dzięki temu optometrysta może dobierać soczewki kontaktowe, okulary, a także zlecać rehabilitację układu wzrokowego i dalszą diagnostykę u lekarza, jeśli jest to konieczne. 

Kto może pracować jako optometrysta? 

Zanim odpowiemy, ile zarabia optometrysta, warto odpowiedzieć, kto może pracować na tym stanowisku. Należy wiedzieć, że jest to bardzo wyspecjalizowany zawód, który związany jest z fizyką i medycyną. Do podjęcia pracy w tym zawodzie konieczne jest uzyskanie dyplomu studiów kierunkowych II stopnia. W Polsce możliwe jest to na dwóch kierunkach: fizyce ze specjalnością optometryczną oraz optyce z zakresu optometrii. Do ukończenia studiów niezbędne jest także odbycie praktyk. 

Ile zarabia optometrysta? 

Zapotrzebowanie na optometrystów jest duże. Miesięczna mediana na tym stanowisku wynosi 5 100 złotych brutto. Co drugi optometrysta otrzymuje pensję od 4 290 złotych do 6 160 złotych. Poniżej 4 290 złotych brutto zarabia 25% najgorzej wynagradzanych optometrystów. Z kolei zarobki powyżej 6 160 złotych brutto osiąga grupa 25% najlepiej opłacanych optometrystów.

To, ile zarabia optometrysta związane jest z jego doświadczeniem i kapitałem firmy, dla której pracuje. Jednak na rynku obserwuje się duży popyt na tego typu specjalistów, dlatego nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy. 

Dodaj komentarz