Optyk ma za zadanie dobrać okulary na podstawie wytycznych podanych przez lekarza okulistę. Zna się doskonale na budowie okularów i ich najważniejszych cechach. Kto może pracować w tym zawodzie i ile zarabia optyk?
Wady wzroku dotykają coraz więcej osób na świecie, a bierze się to w dużej mierze z częstego korzystania z urządzeń elektronicznych. W związku z tym wszyscy specjaliści zajmujący się leczeniem i poprawą jakości widzenia powinni być cenieni. Jak wygląda sytuacja w przypadku pracy optyka? Jakie warunki musi spełnić i czy może liczyć na wysokie zarobki?
Spis treści
Praca optyka – na czym polega?
Interesuje cię praca w salonie okularów i zastanawiasz się, ile zarabia optyk? Zacznijmy od wyjaśnienia, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku. Optyk bardzo często mylony jest z okulistą, ponieważ obaj specjaliści zajmują się chorobami wzroku. Okulista jest lekarzem medycyny i diagnozuje problem, a także wskazuje jego rozwiązanie, najczęściej przepisuje okulary. Zadaniem optyka jest dobór modelu okularów odpowiadającego zaleceniom lekarza. Z uwagi na charakter pracy, optyk nie musi mieć wykształcenia medycznego, a wystarczy ukończenie szkoły średniej kierunkowej.
Ile zarabia optyk – średnie pensje na tym stanowisku
Brak wysokich wymagań dotyczących wykształcenia sprawia, że uzyskanie kwalifikacji na to stanowisko jest stosunkowo łatwe. Przekłada się to jednak na pensje specjalisty. Ile zarabia optyk w Polsce? Średnia pensja miesięczna netto to około 3000 złotych. Z kolei ponad połowa pracowników na etacie zarabia w granicach pomiędzy 2500, a 4000 złotych.
Ogromny wpływ na wynagrodzenie miesięczne ma właśnie wykształcenie. Skończone studia medyczne lub inne kierunkowe zapewniają już na start wyższe pensje i ciekawsze stanowisko. Pensje rosną wraz z doświadczeniem, a dla najbardziej doświadczonych dobrym sposobem na poprawę sytuacji materialnej jest prywatny zakład.
Pensje optyków nie należą do wygórowanych, choć łatwo można znaleźć stabilną pracę z takim wykształceniem. Praca może przynieść jednak sporo satysfakcji, ponieważ dobrze dobrane okulary dają pacjentowi ulgę.