Podleśniczy jako pomocnik leśniczego ma określone zadania na konkretnym obszarze. Ile zarabia podleśniczy za swoje działania w lesie?

Ze względu na rozmieszczenie i wielkość Lasów Państwowych potrzebni są etatowi pracownicy (leśnik, podleśniczy), którzy będą nadzorować, co się dzieje w każdym ich zakątku. Ile zarabia podleśniczy za przebywanie w samym centrum lasu?

Praca podleśniczego przypadnie do gustu osobom z określonymi zainteresowaniami (przyroda, ekologia) i charakterem (ceniący ciszę i spokój, niebojącym się samotności i dzikich zwierząt). Dla nich stałe przebywanie w otoczeniu przyrody to nagroda sama w sobie. Ile zarabia podleśniczy na swojej pasji?

Jak zostać podleśniczym? Zaczyna się od zamiłowania do przyrody

Żeby móc wykonywać wszystkie swoje obowiązki na tym stanowisku, potrzebna jest rozległa wiedza z zakresu znajomości roślin, funkcjonowania ekosystemu leśnego, jego ochrony, a także zarządzania i administracji. Tego można nauczyć się w technikum leśnym lub studiach wyższych kierunkowych.

Żeby starać się o funkcję podleśniczego, konieczne jest posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność, wykształcenie średnie lub wyższe i odbyty staż pracy. Nie jest to więc praca dla każdego.

Czym zajmuje się pracownik Służby Leśnej na stanowisku podleśniczy?

Podleśniczy podlega bezpośrednio leśniczemu danego obszaru leśnego. Jest jego pomocnikiem i podwykonawcą wielu zadań według instrukcji służbowej:

  • nadzoruje wyznaczony mu teren;
  • zajmuje się pomiarami, prawidłowym oznakowaniem terenu;
  • patroluje powierzony mu obszar;
  • kontroluje i reguluje drzewostan (wycinka drzew chorych, czyszczenie);
  • prowadzi nadzór nad wycinką (odbiór, koszty);
  • w zakresie jego działań są także prace administracyjne.

Ile zarabia podleśniczy, pracując w Lasach Państwowych?

Oprócz możliwości ciągłego przebywania w ruchu, na świeżym powietrzu podleśniczy za swoje obowiązki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 4990 zł do 6630 zł brutto. Różnica w zarobkach wynika ze stażu pracy i posiadanego wykształcenia. Jak wszyscy pracownicy tego sektora, może liczyć na dodatki funkcyjne, ale jednocześnie musi być dyspozycyjny w kontekście zmiany miejsca zamieszkania. Praca w Lasach Państwowych jest uznawana za jedną z lepiej opłacanych w Polsce. 

Dodaj komentarz