Ile zarabia podporucznik? Dodatki w Wojsku Polskim i zarobki żołnierzy zawodowych

Praca w wojsku to naprawdę wymagające zajęcie. Kariera jako żołnierz zawodowy wymaga samozaparcia, samokontroli i dobrej kondycji fizycznej. Sprawdź, ile zarabia podporucznik i czy warto zostać jednym z oficerów Wojska Polskiego.

Podporucznik to stopień oficerski, który jest najniższy, jeśli chodzi o Wojsko Polskie. Niższy stopniem jest starszy chorąży sztabowy, natomiast wyżej w hierarchii stoi porucznik. Zanim zaczniesz marzyć o karierze podporucznika lub nawet generała, koniecznie zapamiętaj, że do pracy w wojsku potrzebujesz wykształcenia wyższego.

Kiedy skończysz studia informatyczne, elektroniczne lub te związane z telekomunikacją, wystarczy, że przejdziesz szybkie szkolenie oficerskie. Wiadomo, że zarobki nie są jedyną kwestią, która interesuje osoby chętne do służby wojskowej, ale mają bardzo duże znaczenie. Ile zarabia podporucznik w polskiej armii? Czy po latach służby można liczyć na znaczną podwyżkę?Zanim odpowiemy na to, ile zarabia żołnierz, przybliżymy ścieżkę, jaką trzeba pokonać, aby osiągnąć taką pozycję w wojsku. Czytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wysokie są zarobki żołnierza w randze podporucznika i czy może liczyć na dodatki.

Ile zarabia podporucznik – jak rozpocząć karierę w wojsku?

Planujesz rozpocząć karierę w wojsku, ale nie wiesz, jak to zrobić? Czeka cię dość prosta droga, choć obarczona etapami nie do pominięcia. Zostaniesz zawodowym żołnierzem tylko wtedy, kiedy przejdziesz:

  • służbę kandydacką, która jest niczym innym jak szkołą podoficerską lub studiami o profilu wojskowym;
  • służbę przygotowawczą, po której zostaniesz szeregowym lub podoficerem.

Wymagania dla chętnych do służby w WOT

Po przejściu tych etapów bez problemu wstąpisz do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pamiętaj, że na każdym etapie kariery wojskowej stawiane będą przed tobą zupełnie inne wymagania. Jeśli chcesz ubiegać się o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, musisz mieć:

  • obywatelstwo polskie;
  • minimum 18 lat;
  • dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Brak zwolnienia z obowiązku odbywania czynnej służby wojskowej, a także zaświadczenie o niekaralności także przemówi na twoją korzyść.

Uposażenie i dodatki do wynagrodzenia żołnierza zawodowego

Jeśli twoje ambicje sięgają wyżej, na pewno chcesz wiedzieć, ile zarabia podporucznik w polskim wojsku. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że praca w armii to nie tylko świetne zarobki, lecz także szeroki wachlarz dodatków pozapłacowych. Podporucznik w kraju, w 2022 roku zarobi średnio 6 300 złotych brutto miesięcznie, (do tej pory: 5 870 złotych). Niezależnie od stopnia żołnierza jego pensję można uznać za atrakcyjną. Wpływ na poziom wynagrodzenia w wojsku ma jednak nie tylko miejsce w hierarchii, lecz także:

  • staż pracy;
  • poziom wykształcenia;
  • miejsce pełnienia służby.

Kwestie zarobków w wojsku zawodowym, a także dodatki do uposażenia określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 marca 2022 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowego.

Zarobki żołnierzy – dodatki za długoletnią służbę i nie tylko

Podporucznik może liczyć nie tylko na podstawowe wynagrodzenie. Bez wątpienia duży atut stanowią również dodatki pozapłacowe do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Zaliczamy do nich przede wszystkim dodatek:

  • specjalny;
  • motywacyjny;
  • kompensacyjny;
  • wyrównawczy;
  • za wieloletnią służbę.

Żołnierze dostają też zasiłek na zagospodarowanie, liczne nagrody jubileuszowe oraz uposażenie roczne. Zarobki brutto żołnierzy na stanowisku podporucznika sięgają nawet kilku tysięcy złotych brutto miesięcznie. To, ile zarabia podporucznik, a także wachlarz dodatków to nie jedyna korzyść z jego pracy. Pamiętaj, że zawodowy żołnierz ma pełne prawo ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jeśli się na to zdecydujesz, nie dostaniesz tak wysokiego wynagrodzenia, ale zyskasz sporo czasu wolnego w kwiecie wieku.

Zarobki wojskowego w Polsce

Wiesz już, ile zarabia podporucznik. W porównaniu do zarobków osób, które zdobyły inne stopnie, to właśnie średnia pensja podporucznika jest szczególnie atrakcyjna, szczególnie kiedy przysługują ci dodatki. Zastanów się, czy masz predyspozycje i wykształcenie, aby piąć się po szczeblach wojskowej hierarchii, aż do stopnia podporucznika. Jeśli osiągniesz taką pozycję, otrzymasz naprawdę godziwe zarobki, które często mogą przekraczać 6000 złotych brutto miesięcznie. 

Pensja wojskowego w randze podporucznika jest naprawdę godziwa. Trzeba wspomnieć, że dodatkowe uposażenie i benefity także działają na wyobraźnię tych, którzy marzą o wojskowej karierze.

Dodaj komentarz