Ile zarabia pomocnik na budowie – stawki w budowlance

Pomocnik budowlany to niewykwalifikowana osoba zajmująca się pracami ogólnobudowlanymi. W zasadzie każdy na początku swojej pracy w budowlance musi przejść ten etap. Ile zarabia pomocnik na budowie i czym się zajmuje?

W branży budowlanej działa prawie co czwarta firma w Polsce. Nie można się dziwić, że również zainteresowanie pracowników tą branżą jest duże. Nie wszyscy pracownicy budowlani są dobrze opłacani, a w najgorszej sytuacji są budowlańcy niewykwalifikowani. Na jakie stawki można liczyć na początku swojej kariery w budowlance? 

Czym zajmuje się pomocnik na budowie i kto może nim zostać?

Zawody budowlane cieszą się sporą popularnością, a na rynku nie brakuje takiej pracy. Poza specjalistami z różnych dziedzin spora część pracowników to tak zwani pomocnicy. Nie mają konkretnych kwalifikacji, a często są to osoby po szkole lub mający zawód niezwiązany z budownictwem. Na to, ile zarabia pomocnik na budowie, wpływ ma zatem głównie zebrane doświadczenie i staż pracy

Pomocnicy budowlani wykonują najprostsze zadania na budowie i jest to głównie ciężka fizyczna praca. Najczęściej pracują pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów i zdobywają wiedzę. Warto zaznaczyć, że przejście tego etapu może być konieczne do uzyskania uprawnień na kierownika budowy i specjalistę. 

Ile zarabia pomocnik na budowie – średnie stawki 

Niewielkie wymagania dotyczące doświadczenie i wykształcenia sprawiają, że osoby wykonujące ten zawód nie mogą liczyć na wygórowane stawki. Ile zarabia pomocnik na budowie? Średnia pensja na tym stanowisku wynosi około 3100 złotych netto. Ponad połowa pracowników zarabia w granicach pomiędzy 2600 a 3800 złotych. Są to stawki dosyć dalekie od średniej krajowej.

Na początek pensja pomocnika budowlanego może być w granicach minimalnej pensji. Z biegiem czasu najbardziej sumienni pracownicy mogą liczyć na szybkie podniesienie stawki i lepsze zarobki. Ten zawód wiąże się również z możliwością pracy w większym wymiarze godzin, dlatego ostateczna pensja miesięczna będzie wyższa nawet na początku. 

To, ile zarabia pomocnik na budowie, nie zachęca do wyboru takiego zawodu. Najczęściej jednak jest to praca tymczasowa i podejmowana przez osoby chcące się przekwalifikować.

Dodaj komentarz