Prestiż i władza to nie wszystko. Ile zarabia prezydent USA?

Pełnienie funkcji prezydenta USA to niezwykle odpowiedzialne i prestiżowe zajęcie. Wiąże się także z określonymi przywilejami, w tym z wysoką roczną gażą. Ile zarabia prezydent USA Joe Biden i na ile wyceniany jest jego majątek? Przekonaj się. 

Wydaje się, że prezydent Stanów Zjednoczonych to politycznie jedna z najważniejszych osób na świecie. Jego rolą jest reprezentowanie jednego z najpotężniejszych państw świata i decydowanie o losach milionów ludzi. Funkcja ta jest także dobrze wynagradzana. Sprawdziliśmy, ile zarabia prezydent USA Joe Biden. Dowiedz się, jaki majątek zgromadził. 

Ile zarabia prezydent USA w 2022 roku?

Joe Biden jako prezydent Stanów Zjednoczonych może liczyć na wysokie zarobki. Obecnie jego uposażenie to około 400 tysięcy dolarów na rok. To, ile zarabia prezydent USA, jest kwestią oficjalną, dzięki czemu każdy obywatel ma taką wiedzę. Podana kwota nie obejmuje dodatków na rozrywkę, podróże służbowe i reprezentacyjnego. Wynoszą one kolejno 19, 100 i 50 tysięcy dolarów rocznie. Tak wysokie zarobki wpłyną korzystnie na powiększenie majątku obecnego prezydenta USA, choć przez lata swojej kariery politycznej mógł liczyć na godną pensję. Jako wiceprezydent USA inkasował rocznie około 230 tysięcy dolarów, a jako senator zarabiał 42 tysiące dolarów. Gdy pomnożymy to przez 26 lat jego kariery senatorskiej, to kwota robi wrażenie. Pokazuje to, że bycie politykiem w Stanach Zjednoczonych naprawdę się opłaca. 

Gwarancja dożywotniej emerytury i inne zarobki

Prezydent USA nie może narzekać także po ustąpieniu ze stanowiska. Zgodnie z prawem byli prezydenci Stanów Zjednoczonych zapewniają sobie dożywotnią emeryturę w wysokości 200 tysięcy dolarów rocznie, a także prawo do ochrony osobistej Secret Service. Wynagrodzenie z prezydentury to nie jedyne źródło przychodów Joe Bidena. Obecny prezydent inkasuje także tantiemy z wydanych przez siebie książek, a także z wystąpień publicznych. Za każde z nich otrzymuje od 40 nawet do 190 tysięcy dolarów. Ponad pół miliona dolarów zarobił również jako wykładowca akademicki. 

Jak widać, to, ile zarabia prezydent USA zależy od wielu czynników, jednak zawsze jest to imponująca kwota. Wynika ona m.in. z ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na głowie tego państwa.

Dodaj komentarz