Ile zarabia producent muzyczny i od czego to zależy?

Producent muzyczny jest osobą odpowiedzialną za całkowite przygotowanie utworu do emisji. To szeroki zakres czynności, które często wymagają współpracy z innymi twórcami. Ile zarabia producent muzyczny i od czego zależy wysokość stawek?

Producenci muzyczni to osoby będące w tle za wykonawcami konkretnych utworów. Coraz częściej są jednak doceniani, a ich praca przekłada się na wymierne korzyści finansowe. Stawki w tej branży są jednak bardzo zróżnicowane, a wiele zależy od sposobu wykonywanej pracy. Kto może zostać producentem i czy pensja na tym stanowisku jest warta zainteresowania? 

Kim jest producent muzyczny i gdzie pracuje?

Zarabianie na muzyce dla wielu młodych ludzi wydaje się świetnym planem na życie. Nie każdy musi być wokalistą, żeby móc realizować się muzycznie, a przy tym godnie zarabiać. Producent muzyczny to jeden z zawodów wykonywanych przez osoby, które lubią tworzyć muzykę, a niekoniecznie stać na scenie. Poza doświadczeniem i pracowitością w tym zawodzie konieczny jest talent, ponieważ to on ma ogromny wpływ na to, ile zarabia producent muzyczny. 

Producenci zajmują się tworzeniem utworów muzycznych, a zatem doborem wykonawców, aranżacji, a także wszystkimi szczegółami mającymi wpływ na ostateczną wersję. Taka praca najczęściej jest traktowana jako wolny zawód, choć w filharmoniach i wytwórniach muzycznych zatrudnia się osoby na takie stanowisko na etat. 

Ile zarabia producent muzyczny – próba oszacowania pensji

Bardzo trudne jest podanie choćby szacunkowych informacji o tym, ile zarabia producent muzyczny. Pracownicy zatrudnieni na etacie mogą liczyć na stawki charakterystyczne dla muzyków sesyjnych, a zatem w granicach 3000 netto miesięcznie. Jednak w przeważającej większości producenci rozliczają się za każdy wydany utwór. W przypadku początkujących osób wystawiających gotowe produkcje w internecie stawki są w granicach kilkuset złotych za utwór. Z kolei znani światowi producenci notują roczne przychody na poziomie kilku milionów dolarów. 

Informacja o tym, ile zarabia producent muzyczny, nie powinna mieć większego wpływu na wybór tego zawodu. Szansę na zarobek mają bowiem jedynie osoby utalentowane w kierunku muzycznym i mające odpowiednie umiejętności, doświadczenie, a także wyczucie.

Dodaj komentarz