Ile zarabia prostytutka w Polsce? Na jakie zarobki może liczyć pracownica seksualna? Raport stawek

Prostytucja jest czasem określana jako tzw. najstarszy zawód świata. Wokół tego, jakie są wynagrodzenia kobiet świadczących płatne usługi seksualne, powstało wiele stereotypów. Ile zarabia prostytutka? Przeczytaj tekst, by poznać informacje na temat stawek.

Prostytucja to zdaniem niektórych zawód hańbiący i niegodny. Niezależnie od opinii na temat tej profesji trzeba mieć na uwadze, że wbrew pozorom dochody pań mogą być bardzo wysokie. Z uwagi na fakt, że branża ta nie jest w Polsce uregulowana, trudno ustalić średnie zarobki polskich prostytutek i odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia prostytutka. Mimo to, dzięki badaniu przygotowanemu przez Sedlak&Sedlak można mieć pewien ogląd na sytuację.

Ile zarabia prostytutka? Przeciętne dochody z tytułu świadczenia usług erotycznych

Ile zarabia prostytutka? Ciekawych informacji w tym zakresie dostarcza badanie przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak. Raport powstał dzięki przeanalizowaniu kilkunastu tysięcy ogłoszeń. W ramach badania zweryfikowano m.in. ceny za godzinę usługi umieszczane w anonsach. Ostatnie badanie Sedlak&Sedlak zostało przeprowadzone w 2019 roku. Jest to zatem dość aktualny raport.

Jakie są średnie zarobki prostytutek w Polsce?

Z analiz wynika, że średnie zarobki prostytutek w Polsce to 183 złote za jedną godzinę pracy. Najwięcej anonsów to oferty w przedziale od stu pięćdziesięciu do dwustu pięćdziesięciu złotych. Jeśli chodzi o całonocne towarzystwo, zazwyczaj jest to koszt około dwóch tysięcy złotych (średni koszt usługi dla całej Polski wynosi 1732 złote).

Od czego uzależnione są zarobki prostytutki w Polsce?

Zarobki kobiet oferujących płatne usługi są uzależnione od wielu czynników. Najwięcej zarabiają prostytutki z dużych miast, w tym m.in. Warszawy, Poznania i Gdańska.

W największych aglomeracjach średnia stawka za godzinę pracy to pomiędzy dwieście pięćdziesiąt a trzysta złotych. Dla porównania, w mniejszych miejscowościach jest to nie więcej niż około dwieście złotych.

Im większe miasto, tym wyższa cena

Podobnie jak w przypadku usługi trwającej godzinę, także w przypadku całonocnego towarzystwa obowiązuje ogólna zasada: im większe miasto, tym wyższa cena.

Pani do towarzystwa z Warszawy oferuje swoje usługi na całą noc za średnią cenę wynoszącą ok. 2250 złotych. W przypadku mniejszych miast ceny są zazwyczaj niższe, aczkolwiek można znaleźć pewne wyjątki od tej reguły, np. Rybnik, Łomża oraz Leszno, w których średni koszt za towarzystwo prostytutki przez całą noc nieco przewyższa dwa tysiące złotych.

Pozostałe czynniki

Oczywiście, specyficzny charakter tej branży sprawia, że na to, ile zarabia prostytutka, wpływają także takie cechy jak na przykład:

  • wygląd. Z badania Sedlak&Sedlak wynika, że na stosunkowo wysokie dochody mogą liczyć panie o wzroście ponad 180 cm oraz wadze około 50 kg;
  • wiek. Najwyższe ceny można znaleźć w anonsach pań w wieku do 25 lat;
  • znajomość języków obcych. Umiejętność sprawnej komunikacji po angielsku, niemiecku, czy francusku to ważny atut szczególnie w przypadku pracownic wykonujących swoje obowiązki w największych aglomeracjach oraz miastach turystycznych.

Zakres oferowanych usług a cena

Na to, ile zarabia prostytutka, wpływa także zakres oferowanych usług.

Szczególnie wysokie są zarobki pań oferujących usługi GFE (Girlfriend Experience). W pewnym uproszczeniu, w wariancie tym pracownica erotyczna zachowuje się bardziej namiętnie wobec swojego klienta.

W zawodzie tym można zaobserwować znaczną rozpiętość dochodów. „Luksusowe” panie do towarzystwa, które obsługują jedynie wybranych, zaufanych klientów, mogą liczyć na zarobek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Praca seksualna w Polsce na celowniku urzędu skarbowego!

W świetle prawa praca seksualna w nie jest w Polsce działaniem zabronionym. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych zagadnieniach.

Po pierwsze przestępstwem jest ułatwianie pracy prostytutek (kuplerstwo) oraz czerpanie korzyści z usług, jakie wykonują panie do towarzystwa (sutenerstwo). Po drugie wrażliwą kwestią jest opodatkowanie dochodów osób wykonujących usługi seksualne. Problem może pojawić się na przykład podczas próby zakupu nieruchomości. Istnieje poważne ryzyko, że urząd skarbowy zakwestionuje źródło pochodzenia pieniędzy.

Czy za prostytucję można zostać ukaranym przez urząd skarbowy?

Aby uniknąć np. oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy, prostytutka musi udowodnić, że jej dochody pochodzą z płatnej miłości.

Dowodem mogą być na przykład internetowe ogłoszenia z takimi informacjami jak:

  • stawki za całą noc;
  • zarobki za godzinę / 30 minut;
  • stawki godzinowe w dni powszednie i weekendy.

W przeciwnym wypadku należy liczyć się m.in. z odpowiedzialnością karną skarbową.

Ile zarabia prostytutka? Podsumowanie

To, ile zarabia prostytutka, uwarunkowane jest wieloma czynnikami takimi jak miasto, w którym pracuje i zakres usług, jakie oferuje. Praca prostytutki jest profesją dającą możliwości olbrzymiego zarobku, trzeba jednak pamiętać o licznych zagrożeniach. Należą do nich między innymi takie czynniki jak: niebezpieczne zachowania ze strony klientów, czy ryzyko zachorowania na choroby weneryczne.

Dodaj komentarz