Ile zarabia przedszkolanka? Zarobki i zakres obowiązków nauczyciela wychowania przedszkolnego. Poznaj pracę w przedszkolu

Wybór pracy w oświacie powinien być podjęty z uwzględnieniem tego, na jakie zarobki możesz liczyć. Ile zarabia przedszkolanka? To temat dyskusji wielu rodziców. Mimo że pensja nie jest wysoka, to jest to praca, która z pewnością daje wiele satysfakcji.

Jakie są najważniejsze obowiązki przedszkolanki? To oczywiście zapewnienie dzieciom bezpiecznych i rozwijających warunków do nauki czy zabawy. Praca z dziećmi nie jest łatwa, a odpowiedź na pytanie, ile zarabia przedszkolanka, niestety niezbyt motywująca.

 Ile zarabia przedszkolanka? Wykształcenie a zarobki

Oferty pracy dla wychowawców grup kierowane są jedynie do osób, które mają wyższe wykształcenie pedagogiczne. Preferowane kierunki to:

  • wychowanie przedszkolne;
  • pedagogika wczesnoszkolna;
  • edukacja wczesnoszkolne;
  • nauczanie początkowe;
  • pedagogika opiekuńcza.

Posiadanie odpowiedniego wykształcenia ma wpływ bezpośrednio na to, jakie stanowisko można objąć w przedszkolu. To oczywiście bezpośrednio przekłada się na zakres obowiązków oraz wysokość zarobków.

Najważniejsze obowiązki nauczyciela przedszkola

Dla wielu osób wybór tego zawodu jest motywowany powołaniem.

Realizacja obowiązków nauczyciela wychowania przedszkolnego, w tym organizowanie zajęć plastycznych, muzycznych i sportowych, sprawia, że pedagodzy mogą się spełniać i robić to, co lubią.

Zawód nauczyciela obejmuje także przygotowanie do obowiązku szkolnego. Dzieci w przedszkolu są uczone czytania i pisania. Przez 5 godzin dziennie lub więcej mają kontakt z rówieśnikami i wykwalifikowaną kadrą. Nauczyciele i opiekunowie czuwają nad rozwojem psychofizycznym podopiecznych oraz regularnie informują rodziców o zauważonych problemach czy innych nieprawidłowościach.

Asystent nauczyciela przedszkolnego – co to za stanowisko?

Praca w przedszkolu jest doskonałym kierunkiem dla wszystkich osób kochających dzieci. Nie każdy ma jednak możliwość ukończenia pełnych studiów z pedagogiki, które uprawniają do zostania nauczycielem przedszkolnym. W tej sytuacji rozwiązaniem jest zatrudnienie się w roli pomocy nauczyciela. W tym przypadku konieczne jest ukończenie jedynie kursu i posiadanie wykształcenia podstawowego. Do obowiązków takiej osoby należy wspieranie nauczyciela i pomaganie przy dzieciach, zwłaszcza tych najmłodszych.

Najważniejsze wymagania stawiane przed kandydatami na asystenta są cierpliwość i sprawność fizyczna. Maluchy potrzebują pomocy przy zabiegach higienicznych – czasem konieczne jest bieganie z dziećmi lub ich podnoszenie.

Ile zarabia przedszkolanka w przedszkolu? Od czego zależy wysokość pensji?

Zarobki nauczyciela pracującego w przedszkolu wynoszą średnio 3590 złotych brutto. Pensje nauczycieli są jednak uzależnione od danej placówki i stażu pracy. Osoba na tym stanowisku może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości jednej pensji netto. Należy także pamiętać, że tygodniowy czas pracy na terenie placówki jest wyższy niż w przypadku nauczycieli szkolnych. Nauczyciel grupy przedszkolnej nie ma także przywilejów wynikających z wakacji lub ferii.

Osoba z wykształceniem pedagogicznym może pracować 8 godzin dziennie. Wyższe zarobki wynikają z dodatków do pensji oraz wynagrodzenia za nadgodziny.

Najwyższe pensje otrzymują nauczycielki zatrudnione w warszawskich przedszkolach – to często kwota rzędu nawet 5000 złotych brutto miesięcznie.

Zarobki przedszkolanek a awanse

Każdy nauczyciel, również nauczyciel w przedszkolu ma przed sobą ścieżkę awansów zawodowych. Tuż po studiach może zostać zatrudniony na stanowisku nauczyciela stażysty, następnie nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego. Najwyższy możliwy do uzyskania stopień to nauczyciel dyplomowany. Z procedurą uzyskania awansu wiążą się liczne obowiązki, lecz po zakończeniu tego procesu można liczyć na podwyżkę.

Kwestia tego, ile zarabia przedszkolanka, najmocniej zależy od stażu pracy i zdobytego stopnia zawodowego. Nauczyciel po latach pracy może liczyć na całkiem atrakcyjną pensję.

Dodaj komentarz