Ile zarabia przewodnik turystyczny w Polsce? Podpowiadamy!

Praca przewodnika wymaga sporej wiedzy o oprowadzanym terenie. Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od miejsca zatrudnienia. Sprawdziliśmy, ile zarabia przewodnik turystyczny!

Przewodnik wycieczek zajmuje się oprowadzaniem turystów po różnorodnych atrakcjach. Praca ta wymaga sporej wiedzy, a niejednokrotnie również kondycji. Przewodnicy specjalizują się w różnorodnych dziedzinach i właśnie od nich uzależnione są ich zarobki. Zdecydowanie inną pensję otrzyma przewodnik górski, a inną przewodnik wycieczek muzealnych. Zastanawiasz się, ile zarabia przewodnik turystyczny? Zapraszamy do lektury!

Kim jest przewodnik wycieczek?

Zadaniem osoby zatrudnionej na stanowisku przewodnika wycieczek jest oprowadzanie turystów po konkretnych miejscach. Przewodnik powinien posiadać szeroką wiedzę na temat zwiedzanego miejsca, potrafić odpowiedzieć na pytania zwiedzających i znać interesujące ciekawostki. Zadaniem przewodnika jest również sprawowanie opieki nad oprowadzaną grupą.

Wśród przewodników wyróżnia się kilka specjalizacji:

  • przewodnik górski;
  • przewodnik terenowy;
  • przewodnik miejski;
  • przewodnik muzealny.

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile zarabia przewodnik turystyczny. Zarobki na tym stanowisku pracy są mocno zróżnicowane i zależą od miejsca pracy. Można jednak powiedzieć, że średnie wynagrodzenie przewodnika mieści się w granicach 250 – 300 złotych brutto za oprowadzenie jednej wycieczki.

Przewodnicy górscy otrzymują nieco wyższą pensję – tutaj za oprowadzenie wycieczki zarobki sięgają 400 złotych brutto. Należy jednak pamiętać, że wycieczki górskie trwają znacznie dłużej niż zwiedzanie muzeum.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile zarabia przewodnik turystyczny nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wybranej specjalizacji i ilości oprowadzonych wycieczek w ciągu dnia.

Dodaj komentarz