Ile zarabia psycholog w USA – szacunkowe pensje specjalistów

Psycholog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem psychiatrycznym. Zawód ten cieszy się poważaniem w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzystanie z pomocy specjalistów nie jest tematem tabu. Ile zarabia psycholog w USA w porównaniu z polskimi pensjami? 

Praca psychologa nie jest łatwa, jednak w naszym kraju nie brakuje kandydatów na studia o tym profilu. Jednym z pomysłów zawodowych absolwentów studiów jest wyjazd zagranicę, najczęściej do USA. Przedstawiamy dane dotyczące zarobków tych lekarzy w Stanach Zjednoczonych. 

Czym zajmuje się psycholog? 

Praca psychologa w naszym kraju nie zawsze jest dobrze wynagradzana, dlatego możesz się zastanawiać, ile zarabia psycholog w USA. Choć pensje mocno różnią się od przeciętnych w naszym kraju, zakres obowiązków jest bardzo podobny. Psycholog zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych. Na podstawie wywiadu z pacjentem stawia diagnozę, a następnie pomaga znaleźć rozwiązanie problemu. Prace może prowadzić w placówkach medycznych, a także w ramach własnej praktyki. 

Ile zarabia psycholog w USA – stawki 

Badania zarobków prowadzone w stanach zjednoczonych dają sporo wiedzy o tym, ile zarabia psycholog w USA. Pracownicy na tym stanowisku średnio otrzymują około 230 tysięcy dolarów rocznie. W przeliczeniu na złotówki miesięczna pensja wynosi około 86 tysięcy złotych. Przeciętne wynagrodzenia na tym stanowisku w naszym kraju wynoszą niespełna 4000 złotych, a zatem przepaść jest widoczna. 

Warto jednak wziąć pod uwagę pozostałe pensje, jakie otrzymują pracownicy służby zdrowia w USA. Psychologowie znajdują się w połowie stawki i zarabiają znacznie mniej niż chirurdzy, kardiolodzy, a nawet ortopedzi. Tę sytuację poprawia nieco praktyka prywatna, gdzie zarobki mogą być znacznie wyższe od średniej. 

Zarobki lekarzy psychologów w USA są bardzo wysokie i wielu ludzi zachęcają do wyjazdu do pracy na drugą półkulę. Musisz pamiętać, że konieczna jest doskonała znajomość języka, a w niektórych stanach będziesz musiał zdać egzaminy teoretyczne i praktyczne przed rozpoczęciem pracy.

Dodaj komentarz