Ile zarabia hejnalista i jakie są jego obowiązki?

Każdy Polak wie, czym jest hejnał mariacki. Niejeden przyjechał do Krakowa jedynie po to, aby go usłyszeć na żywo. Sprawdziliśmy, ile zarabia hejnalista oraz jakie wymogi są przed nim stawiane!

Nie każdy trębacz może starać się o posadę krakowskiego hejnalisty. Tutaj nie wystarczą umiejętności. Trzeba również posiadać odpowiednie kwalifikacje. W końcu odgrywanie hejnału mariackiego to nie lada wyzwanie. Hejnaliści nie tylko stają się częścią legendy, ale również zapisują się w historii miasta. Niedawno odbywała się rekrutacja na stanowisko krakowskiego hejnalisty. Przekazujemy aktualne informacje na temat tego, ile zarabia hejnalista oraz co należy do jego obowiązków!

Krakowski hejnalista – wymagania

Hejnalista powinien być przede wszystkim strażakiem i członkiem jedynego oddziału strażaków wieżowych na świecie. Aby się do niego dostać, konieczne jest zdanie testu sprawnościowego. Dodatkowo trzeba doskonale grać na trąbce i znać nuty hejnału mariackiego. Nie powinno też się czuć skrępowania, kiedy codziennie występ będzie oglądać tłum turystów i tubylców zgromadzonych przy krakowskiej fontannie z aparatami i kamerami w dłoni.

Dyżur krakowskiego hejnalisty trwa całą dobę. Na każdym pracuje po dwóch hejnalistów. Praca odbywa się na 81 metrach wysokości. Wchodzi się do niej po schodach. Hejnał odgrywany jest czterokrotnie co godzinę – wygrywa się go na każdą z czterech stron świata. Hejnalista ma także obowiązek oprowadzania zwiedzających po Wieży Mariackiej.

Ile zarabia hejnalista?

Początkujący hejnalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2 600 do 3 000 złotych netto miesięcznie. Jego pensja zwiększa się wraz ze stażem pracy. To, ile zarabia hejnalista, może być więc akceptowalne. Mimo wszystko zarobki nie należą do najwyższych.

Podsumowując, praca hejnalisty odbywa się w trybie zmianowym. Jedna zmiana trwa 24 godziny. Podczas niej należy 96 razy odegrać hejnał mariacki. Hejnaliści nie tylko są trębaczami, ale również strażakami. Do ich obowiązków należy też oprowadzanie zwiedzających po Wieży Mariackiej. Zarobki na tym stanowisku nie należą do najwyższych.

Dodaj komentarz