Ile zarabia rachmistrz spisowy? Czy można zarobić na przeprowadzaniu narodowego spisu powszechnego?

Czemu służy prowadzenie spisów powszechnych? Ile zarabia rachmistrz spisowy i na czym polega jego praca? Czy taka osoba może liczyć na solidne wynagrodzenie? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest średnio co 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Ostatni był przeprowadzony w okresie od 1 kwietnia do września 2021 r. Celem spisu powszechnego 2021 była m.in. aktualizacja statystyk dotyczących liczby mieszkańców w kraju, liczby osób czynnych zawodowo czy też sprawdzenia procesów migracji z miasta na wieś i na odwrót. Spisywaniem zajmują się specjalnie wyszkolone osoby. Chcesz wiedzieć, ile zarabia rachmistrz spisowy i na czym polega jego praca? Czytaj dalej.

Ile zarabia rachmistrz spisowy? Jak zostać rachmistrzem spisowym? Zasady naboru

Jakie były zasady rekrutacji? Kandydat musiał wysłać zgłoszenie do urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Warunkiem było posiadanie co najmniej średniego wykształcenia oraz ukończenie szkolenia zorganizowanego przez urzędników gminnych w ramach naboru na rachmistrzów spisowych. Szkolenie kończyło się egzaminem, a wynik co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi uprawniał do objęcia stanowiska rachmistrza. Było to zajęcie tymczasowe i dorywcze, dlatego spisywaniem zainteresowali się głównie studenci i osoby bez stałej pracy zawodowej. Czy zachęcało ich to, ile zarabia rachmistrz spisowy? Na to pytanie odpowiemy nieco później.

Na czym polega praca rachmistrza w spisie powszechnym?

W poprzednich spisach powszechnych (w 2011 roku i w 2002 roku) zadaniem rachmistrzów było odwiedzanie gospodarstw domowych i rolnych oraz wypełnianie ankiet spisowych na miejscu. Ze względu na pandemię koronawirusa ostatni spis zorganizowano w formie elektronicznej i telefonicznej. Część Polaków spisała się samodzielnie, wypełniając ankietę na stronie internetowej spis.gov.pl. Rachmistrze zaś byli odpowiedzialni za przeprowadzanie wywiadów z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym, czyli dzwonili do tych, którzy nie skorzystali z tej możliwości lub odłożyli obowiązek spisu na ostatnią chwilę.

Ile zarabia rachmistrz spisowy?

Czas odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia rachmistrz spisowy. W ostatnim spisie stawka wynosiła 6 złotych brutto za każdą wypełnioną ankietę. Wydaje się, że to niedużo. Jednak dzięki możliwości telefonicznego spisania rachmistrze byli w stanie wypełnić nawet 10 ankiet w ciągu godziny. Najbardziej wydajne osoby mogły więc zarobić teoretycznie 60 złotych brutto w ciągu godziny. W praktyce jest to zadanie trudne do wykonania.

Ile może zarobić rachmistrz? Podsumowanie

Na koniec warto zaznaczyć, że pracę tę wykonywali rachmistrzowie w ramach umowy zlecenia, która z reguły jest opodatkowana i oskładkowana. Wyjątkiem byli młodzi studenci studiów dziennych, zwolnieni z podatku dochodowego i płacenia składek ZUS.

Dodaj komentarz