Ile zarabia spawacz w Norwegii? Czy emigracja jest dobrym pomysłem?

Spawacz to wysoko wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się pracą z konstrukcjami stalowymi. Jest to ceniony pracownik zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ile zarabia spawacz w Norwegii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście.

Pomimo iż na przestrzeni kilku ostatnich lat wynagrodzenia w Polsce znacząco wzrosły, wciąż wiele osób w Polsce decyduje się na emigrację zarobkową. Wielka Brytania, Holandia oraz Niemcy to nie jedyne miejsca, do których kierują się nasi rodacy. Często wybieranym miejscem pracy za granicą jest również Norwegia. Taki stan rzeczy ma miejsce np. w przypadku pracowników fizycznych. Jednym z powodów jest to, ile zarabia spawacz w Norwegii.

Ile zarabia spawacz w Norwegii?

Według danych, które można znaleźć w raportach dotyczących rynku pracy w krajach europejskich oraz portali internetowych (w tym np. na stronie www.zyciewnorwegii.pl) przeciętne wynagrodzenie spawacza pracującego w Norwegii wynosi ok. 3000-3500 euro miesięcznie (niemal 40 tysięcy koron norweskich).

Poziom wynagrodzenia zależy między innymi od takich czynników jak:

  • doświadczenie,
  • znajomość języka angielskiego – w wielu przypadkach umiejętność posługiwania się językiem angielskim na co najmniej podstawowym poziomie to warunek konieczny,
  • posiadane certyfikaty. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie technologie: MIG, MAG, TIG.

Z kolei przeciętne wynagrodzenie spawacza w Polsce to ok. 5000 złotych netto miesięcznie, aczkolwiek w przypadku niektórych specjalizacji zarobki mogą być nawet pięciocyfrowe. Dla porównania, średnie wynagrodzenie w Polsce (dla całej gospodarki) w 2022 roku to ok. 6,6 tys. złotych brutto.

Ważne jest jednak nie tylko to, ile zarabia spawacz w Norwegii. Operowanie kwotami nominalnymi zazwyczaj nie jest dobrą metodą w sytuacji, gdy porównuje się płace w dwóch różnych krajach. Tymczasem, według wielu opinii koszty życia w Norwegii są dość wysokie w porównaniu z innymi europejskimi państwami. Taki stan rzeczy oznacza, że decyzja o podjęciu pracy spawacza w Norwegii powinna być poprzedzona rzetelną analizą planowanych dochodów oraz wydatków.

Dodaj komentarz