Ile zarabia sprzedawca? Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kasjera i sprzedawcy

Sprzedawcy to jeden z najpotrzebniejszych zawodów. Żaden sklep nie mógłby bez nich funkcjonować. Pomimo to pracodawcy nie oferują im wysokich płac. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia sprzedawca!

Sprzedawców spotyka się każdego dnia. Dzięki nim odwiedzane codziennie sklepy sprawnie funkcjonują i zachowują schludny wygląd. To oni również odpowiadają za właściwą obsługę klienta, któremu pomagają i doradzają.

Niektórzy uczą się tego zawodu w szkołach i wybierają go na całe życie, inni traktują go jako etap przejściowy na czas studiów lub w charakterze pracy dorywczej. Sprawdziliśmy, ile zarabia sprzedawca w zależności od posiadanego doświadczenia, miejsca pracy i płci. Zapraszamy do lektury!

Ile zarabia sprzedawca – średnie wynagrodzenie

Przeciętne zarobki sprzedawcy pracującego w Polsce to obecnie 3580 złotych brutto miesięcznie, co daje kwotę około 2580 złotych na rękę, Jest to o 1830 złotych (34%) mniej od średniego wynagrodzenia w Polsce. Wysokość dla nowozatrudnionych pracowników jest niższa i wynosi średnio 2640 złotych miesięcznie brutto. Pracownicy z kilkuletnim stażem mogą liczyć na zarobki w granicach 4500 PLN brutto miesięcznie.

Pensje sprzedawców – rozkład płac

Mediana zarobków pracowników sklepów uzależniona jest od posiadanego stażu pracy, płci i miejsca pracy. Poniżej prezentujemy średnie wysokości płac na stanowisku sprzedawcy.

Różnice w wynagrodzeniu w zależności od miejsca pracy

Na to, ile zarabia sprzedawca, z pewnością wpływa wielkość miejsca pracy. Najwyższe wynagrodzenia proponują największe sieci handlowe. Najgorzej opłacalną jest praca w mikroprzedsiębiorstwach.

Na przykład, pracownicy znanej sieci sklepów spożywczych mogą zarobić 3830 złotych miesięcznie. Zatrudnieni w salonikach prasowych zarobią około dwieście złotych mniej. Sprzedawcy w branży zoologicznej zarabiają około 3620 złotych na miesiąc. Badania pokazują, że najniższą płacę otrzymują sprzedawcy zniczy i pracownicy sklepów odzieżowych.

Pensje sprzedawców a doświadczenie

Od czego zależy to, ile zarabia sprzedawca? Wysokość wynagrodzenia netto i brutto sprzedawcy-kasjera zależy w dużej mierze od posiadanego wykształcenia.

Warto wspomnieć, iż profesję tę często wybierają młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę rozwoju zawodowego i chcą móc łączyć pracę z nauką. W ich przypadku wysokość płacy netto będzie odpowiednio wyższa, ponieważ mają oni możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

Praktyka pokazuje, że najmłodsi pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości oscylującej w granicach 2640 złotych. Już kilkuletni staż pracy pozwala im na otrzymanie podwyżki i uzyskanie średniego pułapu wynagrodzenia na poziomie 3580 złotych.

Wynagrodzenie a płeć

Wśród sprzedawców 62% osób zatrudnionych stanowią kobiety. Pozostała część to mężczyźni. Okazuje się jednak, że właśnie ta druga grupa osób zarabia więcej. Różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn sięga nawet 500 złotych brutto miesięcznie.

Kasjer-sprzedawca i benefity

Tak jak w każdym zawodzie, również w profesji sprzedawcy pracownicy mogą liczyć na uzyskanie licznych benefitów. Pierwszym i najistotniejszym jest premia sprzedażowa. Premie pełnią funkcję motywacyjną i znacznie przyczyniają się do obrotów osiąganych przez sklepy.

Pracownicy sklepów otrzymują także liczne zniżki na firmowe produkty oraz usługi. Część z nich może korzystać z prywatnej opieki medycznej. Niektórzy deklarują, iż pracodawcy zapewniają im karnety na siłownię oraz do klubów fitness.

Obowiązki sprzedawców

Podstawowym obowiązkiem sprzedawców jest kompleksowa obsługa klienta. W tym celu niezbędna będzie otwarta postawa, empatia i pozytywne nastawienie. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie musiała znać się na obsłudze kasy fiskalnej oraz dbać o odpowiednią ekspozycję towarów na półkach i w witrynach reklamowych.

Wiesz już, ile zarabia sprzedawca. Profesja ta jest często wybierana przez młodych ludzi, którzy pracę zawodową chcą połączyć z nauką. Najwyżej opłacanymi są doświadczeni pracownicy największych przedsiębiorstw. Ci mogą też liczyć na liczne benefity.

Dodaj komentarz