Ile zarabia steward? Tajemnice podniebnych zarobków

Jesteś ciekaw, ile zarabia steward albo stewardessa? Oba zawody cieszą się dużą popularnością, choć związane są z wieloma wymaganiami. Przekonaj się, jakie dokładnie towarzyszą im zarobki.

Stewardzi i stewardessy to osoby, które pełnią ważną funkcję w organizacji lotów. Wbrew pozorom nie są odpowiedzialni tylko za obsługiwanie pasażerów i rozdawanie posiłków. Stewardzi i stewardessy odpowiadają za spokój i bezpieczeństwo osób lecących danym samolotem. Realizują rozmaite procedury związane z lotem. Mają wiele obowiązków w sytuacjach kryzysowych, gdy te się zdarzają. To ile zarabia steward, zależy od jego obowiązków, ale też doświadczenia. Przekonaj się, o jakich dokładnie kwotach mówimy.

Ile zarabia steward – podstawowe informacje

To ile zarabia steward lub stewardessa, różni się znacząco w zależności od danych linii lotniczych. I tak oto w Wizzair wynagrodzenie początkowe wynosi około 2800 zł. Mówimy o kwocie brutto. W przypadku Ryanair wynagrodzenie jest ściśle powiązane z liczbą wylatanych godzin, jednak minimalnie wynosi około 2000 zł netto.

W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT początkujący steward lub stewardessa może liczyć na pensję wynoszącą od 5 do 8 tysięcy złotych brutto. Starszy steward może otrzymywać pensję w granicach od sześciu i pół do dziesięciu tysięcy złotych.

Ile zarabia steward w zagranicznych liniach?

Praca w zagranicznych liniach lotniczych to o wiele lepsze uposażenie. Przykładowo w przypadku linii Emirates Airlines już początkujący stewardzi i stewardessy mogą otrzymywać pensję w wysokości przekraczającej 2100 euro netto. Do tego doliczyć należy także różne bonusy. Podobnie wygląda sytuacja w wielu innych zagranicznych liniach.

Ile zarabia steward – od czego zależy pensja?

Należy pamiętać, że to ile zarabia steward bądź stewardessa, zależy od kilku różnych czynników. Zaliczyć do nich można nalot, czyli godziny przepracowane ponad pensum (minimalną konieczną liczbę godzin), czy prowizję od prowadzonych na pokładzie sprzedaży. Znaczenie mają także rozmaite bonusy oraz diety.

Ile zarabia steward – uśrednione zarobki

Mimo wszystko można się pokusić o przedstawienie ogólnego i uśrednionego oglądu pensji stewarda. Doświadczony specjalista w tej dziedzinie może liczyć na około cztery i pół tysiąca złotych netto. Przy czym około jedna czwarta stewardów zarabia więcej niż 5200 zł netto. Mówimy tu o pensjach podstawowych. Wymienione wyżej czynniki dodatkowe mogą je dodatkowo zwiększyć. 

Dodaj komentarz