Praca kierowcy to wymagające zajęcie, które pochłania sporo czasu. W tym przypadku zarobki uzależnione są od liczby wypracowanych godzin. Sprawdź, czy ten zawód jest opłacalny i ile zarabia taksówkarz.
Wiele osób decyduje się na pracę w zawodzie taksówkarza ze względu na brak specjalnych wymagań. Aby pracować jako taksówkarz, wystarczy, że masz prawo jazdy kat. B, licencję kierowcy zawodowego oraz odpowiednie umiejętności. Praca taksówkarza nie ogranicza się tylko do przewożenia klientów z punktu A do punktu B. W wielu korporacjach taksówkarz może zostać wezwany także do pomocy przy uruchomieniu innego pojazdu przy wykorzystaniu tzw. kabli zapłonowych. Przewóz osób to jednak główna działalność taksówkarza. Za każdy przejazd w tym przypadku kierowca pobiera stosowną opłatę, która po części stanowi jego wynagrodzenie.
Spis treści
Ile zarabia taksówkarz? Zarobki kierowcy taksówki
Zastanawiasz się, ile zarabia taksówkarz w Polsce? Według danych GUS średnie zarobki osób pracujących w przewozie osób wynoszą średnio od 2 do 4 tysięcy złotych na rękę. Oczywiście to ogólne dane, które dotyczą tylko średniej zarobków. Jeśli pracujesz jako kierowca samochodów luksusowych, zarobisz znacznie więcej. Pensja taksówkarza w dużej mierze zależna jest od formy zatrudnienia. Kiedy pracujesz jako kierowca zrzeszony w korporacji, otrzymasz pensję np. w ramach umowy o pracę. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, twoje zarobki zostaną pomniejszone o koszty paliwa, składki ZUS i US. Taksówkarz zrzeszony w korporacji ma często szansę zarobić znacznie więcej niż taki, który działa na podstawie własnej działalności. Wpływ na wynagrodzenie taksówkarza ma wiele czynników takich, jak:
- godziny pracy;
- miejsce pracy (miejscowość);
- znajomość topografii miasta.
Większość taksówkarzy nie przekracza średnich zarobków na poziomie 10 tys. złotych w przypadku własnej działalności. Po odliczeniu podstawowych kosztów okazuje się, że wypłata na rękę osiąga wartość średnio 4 tys. złotych. Pracownik transportu drogowego zarabia średnio tyle, ile wypracuje godzin w ciągu miesiąca. Im więcej kursów zrealizujesz jako taksówkarz z punktu A do punktu B, tym więcej zarobisz. To proste.
Jak zostać taksówkarzem? Krótki poradnik
Jeśli planujesz zostać taksówkarzem, musisz spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim potrzebujesz:
- prawo jazdy kategorii B;
- braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy;
- taksometru w samochodzie;
- licencji na wykonywanie krajowego transportu przewozu osób;
- ukończenia szkolenia z transportu drogowego.
Dodatkowo musisz mieć ukończone 18 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz przejść badania psychologiczne. Wbrew pozorom zdobycie posady taksówkarza nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Obowiązki taksówkarza również mogą być różne. Pamiętaj, że każdy klient jest inny, dlatego nie narzucaj się nadmiernie. Chcesz wiedzieć, jak wygląda praca taksówkarza w praktyce? Porozmawiaj z osobami, które już od wielu lat trudnią się tym zawodem.
Zdobądź zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu, licencję oraz przedstaw prawo jazdy kat. B, a na pewno otrzymasz posadę w znanej korporacji taksówkarskiej.
Praca na taksówce a zarobki. Jak zwiększyć swoją pensję?
Możesz jeździć nawet kilkanaście godzin dziennie. W ten sposób zrealizujesz więcej kursów, a więc zarobisz znacznie więcej. To od liczby zleceń zależą w dużej mierze twoje zarobki. Podejmuj zlecenia w dużych miastach, a zadowoleni pasażerowie często zostawią ci napiwki. Zarobki taksówkarza w Polsce są dość dobre. To wolny zawód, w którym wysokość pensji zależy wyłącznie od kierującego oraz liczby przyjętych przez niego zleceń.