Terapeuci pomagają ludziom mierzącym się z problemami natury psychicznej: uzależnieniami, chorobami, fobiami, nerwicami i innymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ich praca nie jest łatwa. Sprawdziliśmy, ile zarabia terapeuta!
Zadaniem terapeutów jest prowadzenie terapii zarówno osobistych, jak również grupowych z różnorodnych zakresów: uzależnień, małżeńskich, rodzinnych i temu podobnych. Posługują się oni rozmaitymi metodami i technikami, które pomagają pacjentom uporać się z problemem. Terapeuta powinien cechować się wysoką empatią, chęcią pomocy i zrozumienia. Musi być odporny na stres i umieć zachować zdrowy dystans. Podpowiadamy, ile zarabia terapeuta!
Spis treści
Jak zostać terapeutą?
Wymogiem do zostania psychoterapeutą jest ukończenie studiów wyższych o dowolnym kierunku oraz certyfikowanego szkolenia. Kwalifikacje uzyskuje się poprzez ukończenie jednej ze szkół psychoterapii, które trwają około 4 lat. Jakie czynniki wpływają na to, ile zarabiają terapeuci?
Ile zarabia terapeuta?
Zarobki terapeutów w dużej mierze uzależnione są od tego, czy prowadzi się własną praktykę zawodową, czy pracuje dla większej kliniki, przychodni lub szpitala. W przypadku pracy na podstawie umowy, średnia wynagrodzeń na stanowisku terapeuty mieści się w granicach pomiędzy 2 625 a 4 200 złotych brutto miesięcznie. Średnie zarobki terapeuty w tym przypadku to około 3 200 złotych brutto miesięcznie. Jeśli natomiast terapeuta zdecyduje się na prowadzenie własnej praktyki i pracę na swój rachunek, to pieniądze są już zupełnie inne. Jedna wizyta u specjalisty kosztuje pomiędzy 150 a 250 złotych i trwa około 45 minut. Najlepsi specjaliści zarabiają miesięcznie nawet 15 tysięcy złotych brutto. Średnio jednak zarobki oscylują w granicach 5 000 złotych brutto miesięcznie.
Droga do zostania terapeutą nie jest prosta i wymaga wielu lat nauki. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną pracę we własnej firmie, to zarobki mogą być naprawdę satysfakcjonujące. Jeśli więc zastanawiasz się, ile zarabia terapeuta, musisz wiedzieć, że zarobki potrafią być bardzo mocno zróżnicowane.